Szigorúbb ellenőrzésre számíthatnak ezentúl a Nagy-Britanniában élő bevándorlók, különösen azok, akik a megengedettnél régebben és/vagy illegálisan dolgoznak a szigetországban. Erre következtet a Guardian a május 7-én újraválasztott konzervatív kormányfő, David Cameron legutóbbi megszólalásából, és azt is írja, hogy a részleteket maga II. Erzsébet mondja majd el a jövő szerdai Queen’s speechben.
A briteknél hagyomány, hogy az uralkodó minden évben ismerteti a kormányprogramot, ebben pedig következetesen my government (az én kormányom) megszólítással illeti a végrehajtó testületet.
Gyanítható, hogy az abszolút többséget szerzett toryk ezúttal bátrabb intézkedéseket vezetnek be, ami nem lesz túl nehéz, hiszen 2010 és 2015 közötti koalíciós partnereik, a liberáldemokraták eddig rendre „visszafogták” őket.
Az idei választási kampány egyik meghatározó témája a migráció volt, és Cameron annak ellenére bizonyult sikeresnek, hogy 2010-es megválasztásakor arra kérte választóit: „rúgják ki”, ha nem sikerül érdemben csökkenteni a bevándorlók számát. És a brit statisztikai hivatal legutóbbi felmérése szerint nem hogy nem sikerült, de a nettó bevándorlás rekord közeli. A hivatal adatai alapján
a 2014 szeptemberét megelőző egy évben az utóbbi szám 298 ezer, úgy, hogy az azt megelőző 12 hónapban „csak” 210 ezer volt.
Összesen azonban 624 ezren érkeztek Nagy-Britanniába – szemben a 2012-13-as 530 ezerrel –, a 298 ezres adat ennek, illetve 327 ezer kivándorlónak a különbsége.
Cameron ígérete szerint a királynő olyan üzenetet tolmácsol, amely
„az illegális bevándorlók számára kevésbé vonzó hellyé teszi Nagy-Britanniát”.
A kormányfő szerint ugyanis „egy erős ország nem a hidakat vonja fel, hanem a bevándorlást ellenőrzi, mert ha nem teszi, akkor kontrollálatlan nyomás alá helyezi a közszolgáltatási rendszert, ez pedig alapvető méltányossági kérdés”. David Cameron azt is világossá tette, hogy az ellenőrizetlen bevándorlás „rongálja” a brit munkaerőpiacot, mert az olcsó és képzetlen külföldi munkaerő lenyomja a béreket, hovatovább elveszi a britek elől a munkahelyeket.
A toryk célja ezért először az, hogy az illegálisan Nagy-Britanniában tartózkodó és alacsonyan képzett embereket kiszűrjék – a becslések szerint jelenleg 300 ezren vannak olyanok, akik „eltűntek” a hatóságok látóköréből.
Hogy ez sikerüljön,
London először azt az „egérutat” igyekszik lerövidíteni és megszüntetni, amíg a hivatalos szervek rájönnek, hogy valaki törvénytelenül tartózkodik az országban.
Ennek legfőbb eszköze, hogy a fekete jövedelem jogilag egy kategóriába esik majd a bűncselekménnyel – például rablással – szerzett pénzzel, vagyis a rendőrség lefoglalhatja.
Ezen kívül több hatáskört adnak önkormányzati kézbe, sőt, a bankok is szélesebb jogosítványokat kapnak, hogy a számlákon tartott pénzek eredetét kiderítsék. Nem lesz egyedi eset az sem, hogy a migránsokat előbb viszik el – vagy utasítják ki – mielőtt fellebbezhetnének, és azt is tervezik, hogy az eddig külföldön toborzó cégeknek Nagy-Britanniában is hirdetniük kell, elvileg is elejét véve a munkaerő-beáramlásnak.