Rinat Ibrahimov, Nikisinye
A 17 éves gimnazistával a Debalcevéhez közeli faluban találkoztunk, épp nagybátyjának segített összeszedni a törmeléket romokban álló házának udvarán. Az egykor 700 fős faluban fél évig dúlt az állóháború az ukrán hadsereg és a szeparatisták között, szinte minden megsemmisült, Rinaték háza például menthetetlen.
A fiút azonban ennél tragikusabb veszteség is érte: apja nem élte túl a harcokat, anyja pedig Oroszországban, rokonoknál várja, hogy jobbra forduljanak a dolgok. Ehhez Donyeckben is ígértek segítséget, minden az ütemezésétől függ.
Rinat Ibrahimov most a bátyjánál lakik, az iskolát Torezben végzi. Csak véletlen, hogy a találkozásunkkor épp terepszínű nadrágot viselt.
Jefimevka Andrejevna, Donyeck
„Október 6-án lőtték szét a házamat az ukránok” – emlékszik vissza a nyugdíjas özvegyasszony egy külvárosi kerületben, a Kijevi körzetben, közel a donyecki repülőtérhez. Mint mondja, abban a hónapban tették egyelővé a földdel az egész utcát. Jefimevka Andrejevna azóta a nővérénél él, ő ugyanis közel lakik a házához, ahol az elmúlt 65 évet töltötte. Gyermekei is hívják, de ő inkább marad a környéken. Szerinte mielőbb függetlenedni kell az ukránoktól, mert azok „nem emberek”: nem fizetik a nyugdíjat, nem tartják tiszteletben az (orosz) nyelvet és kultúrát.
Az idős asszony reméli, hogy a Donyecki Népköztársaságban jobb lesz, okkal: április óta újra kap nyugdíjat, elpusztult otthonáért pedig 1 millió hrivnya (11 millió forint) kártérítést ígértek neki a város új illetékesei. Jefimevka Andrejevnára éppen kertészkedés – és a donyecki reptér felől hallott ágyúzás – közben találtunk rá – egy menthetetlen ház udvarán. „Segítsenek abban, amiben tudnak, hogy vége legyen ennek!” – kérlelt minket.
Szergej Barkalov, Donyeck
„Épp elég katonát kezelünk, ennél többet nem mondhatok.” És valóban, Szergej Barkalovból nem is lehet többet kihúzni a pácienseivel kapcsolatban. Másról viszont szívesebben beszél a donyecki katonakórházban ügyelő sebész főorvos.
Például arról, hogy annak ellenére sem kívánja vissza az ukrán uralmat, hogy akkoriban kapott fizetést – most ugyanis önkéntesek felajánlásaiból tartja fenn magát. Szerinte az emberek – ő is – büszkék lettek arra, hogy egy független ország állampolgárai: „Nem tudom ezt elmagyarázni, ezt egyszerűen érezni kell. Istenben is jobban hiszünk azóta.”
A sebész szerint Kijev ott hibázott, hogy elnyomta az orosz nyelvhasználatot, és rájuk erőltette az ukránt; ha ez a hozzáállás változna, akkor lenne miről tárgyalni: „Megvannak a céljaink, amiket el akarunk érni. Nem számít, mennyi idő alatt.”
Hmurij, Debalceve
Vérbeli harcosként persze csak a becenevét árulta el. A hmurij jelentése komor, bár a szótár elsőre halottas-nak fordítja. A Kijevből a frontra zarándokoló katona az ukránok kivonulása óta fel nem robbant rakétákat vizsgál be és semmisít meg. Szakképzettsége nincs, csak tapasztalata.
Lakossági bejelentés alapján vonulnak ki a terepre – minket egy Debalceve melletti mezőre vittek ki –, ahol begyűjtik a veszélyes muníciót, vagy ha nem szállítható, akkor körbekerítik, és a lakosság evakuálása után felrobbantják. Hmurijon hamar látszott, hogy nem szívbajos: a vállán cipelt 300 milliméteres Szmercs-rakétát lazán bedobta a Zsigulija hátsó ülésére, majd a kátyús úton százzal berepesztett a központba, hogy a parancsnokságon leadja.
„A Nyugat és a CIA műve az egész háború – vallja a Donyecki Népköztársaságban terjedő credót, de relatíve nyíltan beszél az oroszok szerepéről is. – Bárcsak több fegyvert látnék tőlük!”
Az ukrán oldalon hallott történetekért lapozzon!