A heves harcok miatt az Európai Unió és a NATO is mély aggodalmát fejezte ki, és sokan attól tartottak, hogy a 2001-es eseményekhez hasonló konfliktus alakul ki a térségben.
A macedón fegyveres erők ugyanis tizennégy évvel ezelőtt hat hónapon keresztül csaptak össze a Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (UCK) albán fegyveres szervezet gerilláival, akik szélesebb jogköröket követeltek az albán kisebbségnek.
A harcoknak a nyugati közvetítéssel tető alá hozott ohridi békemegállapodás vetett véget, amelynek alapján az albánok jogait kibővítették. Bizonyos feszültség azonban azóta is fennmaradt, és időnként továbbra is előfordulnak erőszakos cselekmények.
Szemtanúk szerint hétfőn visszatértek otthonaikba Kumanovo főként albánok lakta negyedének lakói, akik a szombaton és vasárnap lezajlott harcok elől menekültek el.
Vasárnap este a macedón rendőrség bejelentette, hogy befejeződött "egy terrorista csoport semlegesítése" a koszovói-macedón határ közelében fekvő városban.
Helyi médiaértesülések szerint a fegyveres csoport tagjai Koszovóból érkeztek Macedóniába.
A rendőrség közölte, hogy a felkelők öt vezetője koszovói albán állampolgár volt.
A hatóságok eljárást indítottak mintegy húsz gyanúsított ellen, akiket a hét végén őrizetbe vettek, és néhányakat máris bíróság elé állítottak.
Az összecsapások huszonkét halálos áldozata közül nyolc rendőr, tizennégy pedig a fegyveres csoport tagja. A harcokban megsebesült további 37 rendőr állapota stabil.
A 2,1 milliós Macedónia lakosságának többsége ortodox vallású. A muzulmán albán kisebbség a népesség mintegy negyedét teszi ki.