Az emberi jogok mellett Natasha Bertaud külön kiemelte annak az elvnek a tiszteletben tartását, hogy senkit sem szabad olyan országba visszatoloncolni, ahol élete, testi épsége nincs biztonságban.
A migrációs ügyekért felelős szóvivő emellett annyit mondott, hogy a bizottság nem a kerítések alkalmazását tartja a legjobb megoldásnak, inkább más intézkedéseket javasol, de ezeket nem részletezte.
Csak nemrég bontottuk le a falakat Európában, nem kellene ismét felhúzni őket
– mondta Bertaud.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán jelentette be, hogy a kormány arról döntött, hogy a magyar–szerb határ 175 kilométeres szakaszán négy méter magas kerítést kell építeni, az intézkedést Pintér Sándor belügyminiszternek jövő szerdáig kell előkészítenie.
Meggondolatlanság Magyarország terve, hogy kerítéssel állja útját a migránsoknak – így reagált az egyik mikroblogon közzétett rövid üzenetben csütörtökön az Európa Tanács emberi jogi biztosa, Nils Muiznieks a magyar kormány tervére. A lett politikus úgy ítélte meg, hogy
a menedékkérelem akadályozása helyett az ahhoz való hozzáférésre kellene helyezni a hangsúlyt.
Arról egyébként egyelőre nem sokat tudni, hogy pontosan milyen kerítést tervez a kormány a szerb határra. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának június 18-ai, csütörtöki ülésén szóba került a kerítés, de
az ülés után valamennyi képviselő azt mondta: egyelőre nem sok részletet tudtak meg a szerdán bejelentett döntésről.
Németh Szilárd, a bizottság fideszes alelnöke annyit közölt, hogy a kormány a NATO-szabványoknak megfelelő határvédelmi kerítés építését tervezi.