Az UNHCR csütörtökön hozta nyilvánosságra legfrissebb jelentését a menekülthelyzetről. A márciust megelőző 12 hónapban 8,3 millióval nőtt világszerte az otthonukat elhagyni kényszerülők száma, és elérte az 59,5 milliót.
Közülük 19,5 millió menekült, 1,8 millió várja a menekültkérelmének az elbírálását, 38,2 millió pedig hazájában maradt ugyan, de az otthonát el kellett hagynia.
A Szíriából, Afganisztánból és Szomáliából menekülteknek ráadásul több mint fele gyermek – számolt be a Reuters.
2014-ben naponta átlagosan 42 500 ember menekült el az otthonából, vagy kért menedékjogot – négyszer annyian, mint négy évvel korábban.
„Paradigmaváltás szemtanúi vagyunk: a menekülők száma és a helyzetük megoldásához szükséges erőfeszítések is nagyobb mértékűek, mint amit korábban ismertünk” – idézte a brit hírügynökség António Guterres menekültügyi főbiztost.
A BBC internetes oldalán nyilvánosságra hozott táblázat szerint a március végét megelőző 12 hónapban Európában a legtöbb ember Németországban kért menedéket: 247 635. A második helyen Svédország áll 81 420, a harmadikon Magyarország 73 585 menedékkérővel.
Eszerint megelőzzük Olaszországot is, ahol ebben az időszakban 63 860 menedékkérelmet nyújtottak be.
Mint az Origo is beszámolt róla, a kormány szerdán döntött arról, hogy négy méter magas kerítést épít a szerb-magyar határon a migránsok beáramlásának megfékezésére.