A német külügyminisztérium szóvivője, Martin Schäfer szerdán Berlinben - arra az újságírói kérdésre, hogy a tárcánál örvendenek-e annak, hogy a WikiLeaks révén átláthatóbbá, transzparensebbé vált a diplomáciai munka - elmondta, hogy "figyelmesen tanulmányozták" a beszámolókat, de azok hitelességét és forrását nem tudják ellenőrizni.
Ezért a berlini amerikai nagykövethez fordultak, "nyomatékosan" kérve, hogy Washington "tárja fel, és magyarázza meg" az ügyet.
A szóvivő hangsúlyozta: ha a WikiLeaks által kiszivárogtatott dokumentumok hitelesek, akkor "partnerek közötti kémkedésről van szó, ami teljességgel elfogadhatatlan".
Berlin az NSA (az amerikai nemzetbiztonsági ügynökség) tevékenységéről szóló, a sajtóban egymás után megjelenő beszámolókkal kapcsolatban minden egyes esetben felvilágosítást, magyarázatot kér Washingtontól - tette hozzá Martin Schäfer, megjegyezve: "természetesen azt szeretnénk, hogy ne forduljon elő" mindaz, amiről a sajtóban olvasni lehet.
Ugyanakkor a külpolitikában
Németországnak változatlanul az az érdeke, hogy "jó, hasznos és konstruktív" együttműködést folytasson az Egyesült Államokkal
- emelte ki.
A Süddeutsche Zeitung című lap, valamint az NDR és a WDR regionális közszolgálati műsorszolgáltató társaság közös tényfeltáró munkacsoportjának keddi beszámolója szerint a WikiLeakstől származó dokumentumok alapján megállapítható, hogy az NSA évekig lehallgatta Steinmeier és a német külügyminisztérium több telefonját.
Német lapok a WikiLeaks dokumentumaira hivatkozva korábban arról írtak, hogy az NSA évtizedeken keresztül megfigyelte a német kancellári hivatal tevékenységét, és évekig lehallgatta több minisztérium telefonjait.