A BBC tudósítója csak Abdullahként emlegeti a megmentőt, aki a háború előtt mezőgazdasági termékeket vásárolt Szíriában – most viszont a dzsihádisták fogságába esett nőket és gyerekeket vesz.
Abdullah elsőnek a saját unokahúgát szabadította ki, akit tavaly ejtettek foglyul Szindzsárban. A 22 éves Marvának két hónappal később sikerült kapcsolatba lépnie a nagybátyjával, majd átszöknie Rakka biztonságosabb részébe.
Marva szabadságáért 7500 dollárt fizetett, de az árak változóak: 6 és 35 ezer dollár között mozognak. A fiatal lányokért többet kérnek, és fizetni kell a csecsemőkért is – egy harminc napos kisbabáért például hatezer dollárt.
Abdullah valóságos hálózatot épített ki az elmúlt évben régi üzleti kapcsolataiból és csempészekből Szíriában, Törökországban és Irakban.
Tudja persze, hogy a családok által váltságdíjként összekuporgatott pénz jelentős része a csempészek zsebébe kerül, és el sem jut az Iszlám Államig, és azt is, hogy ezzel tulajdonképpen a dzsihádistákat támogatják, de nem lát más megoldást a foglyok kiszabadítására.
„Az Iszlám Állam számára a nők és lányok nem többek árucikknél, és az egyetlen esélyünk, ha ugyanúgy kereskedünk velük, ahogyan minden más termékkel tennénk” – magyarázta.
Az elmúlt évben Abdullah 23 csempészéből négyet megöltek az iszlamisták, akik néha csapdába csalják őket: kapcsolatba lépnek velük egy rab eladása ügyében, aztán elfogják azt, aki érkezik érte.