"A szakértők feltehetően egy Buk föld-levegő rakétarendszer bizonyos darabjait vizsgálják" - közölte a nyomozással megbízott Holland Biztonsági Iroda, amelynek emberei a tavaly nyáron Ukrajna felett lelőtt maláj utasszállító katasztrófájának helyszínén vizsgálódnak.
A malajziai légitársaság Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó MH17-es járata tavaly július 17-én
az oroszbarát szakadárok ellenőrzése alatt álló kelet-ukrajnai területen zuhant le
a fedélzetén 298 emberrel.
A nyomozók korábban is egy rakétatalálatot neveztek meg a katasztrófa legvalószínűbb okaként, de most először beszéltek arról, hogy valószínűleg rakétadarabokat találtak a helyszínen. Hozzátették: továbbra sincs bizonyíték ok-okozati összefüggésre a katasztrófa és a rakétaroncsok között.
Mint arról az Origo beszámolt, a Novaja Gazeta című független orosz napilap már májusban ezt valószínűsítette, amikor az orosz hadsereg befejezte a vizsgálatot a lelőtt gép ügyében, jelentésüket pedig a lap megszerezte.
"Buk-M1 volt" - ezzel a címmel számolt be a lap a bizalmas jelentés végkövetkeztetéséről, amelyet egyhangúlag fogadtak el az orosz katonai szakértők, köztük a föld-levegő rakétát gyártó cég munkatársai.
A nyomozók hét olyan tárgyat találtak, amelyek a rakéta darabjai lehetnek - közölte a holland főügyészség szóvivője. Ukrajna és az Egyesült Államok szerint
a gépet egy olyan föld-levegő rakétával lőtték le, amelyet Oroszország szállított a szakadároknak.
Oroszország viszont az ukrán hadsereget okolja a repülőgép tragédiájáért.
A bűnügyi vizsgálatot folytató nyomozók jelenleg Hágában vitatják meg a szerencsétlenség okairól szóló előzetes holland jelentést. A végleges jelentés várhatóan októberre készül el.