Az idén elérte a 13,7 százalékot a külföldön született amerikaiak aránya a Pew Kutatóközpont hétfőn nyilvánosságra hozott jelentése szerint.
Ha a trend a mostaninak megfelelően folytatódik, akkor 2015-ben ez az arány eléri a 14,9 százalékot.
A bevándorlók aránya 1890-ben volt a legmagasabb,
14,8 százalék, amikor elsősorban Írországból, Olaszországból és Lengyelországból érkeztek hatalmas tömegek az Újvilágba – olvasható a USA Today internetes oldalán.
A világon minden ötödik bevándorló az Egyesült Államokban él, amely így a legnagyobb befogadó ország.
A trend pedig valószínűleg folytatódni is fog, és a Pew számításai szerint
a külföldön születettek aránya 2065-re eléri a 18 százalékot.
Az elmúlt ötven évben 193 millióról 324 millióra nőtt az amerikai népesség, amihez a bevándorlók és leszármazottaik 72 millió fővel járultak hozzá, ez a növekedés 55 százalékát teszi ki, emlékeztetett a CNN.
Az intézet úgy becsüli, hogy az amerikaiak száma 2065-re eléri a 441 milliót – és a növekedésből immár 88 százalékkal veszik majd ki a részüket a bevándorlók és utódaik.
A Pew egyébként nem csupán a legális bevándorlókat vette számításba, hanem azokat is, akik illegálisan kerültek az országba – utóbbiak számát 11,3 millióra becsüli. Illegálisan Mexikóból érkeztek a legtöbben – 6,9 millióan – 2007-ben.
A számuk azóta fokozatosan csökkent, 2012-ben már „csak” 5,9 millió illegális bevándorló érkezett a déli szomszédból. De még így is a mexikóiak teszik ki az illegális bevándorlók zömét.
A mexikói bevándorlók aránya több okból csökkent: egyrészt a 2007-es recesszió miatt, másrészt azért, mert a falépítéssel és a szigorúbb ellenőrzéssel az amerikaiak alaposan megnehezítették az illegális határátlépést.
Emellett segítettek a demográfiai változások is; kevesebb a fiatal, így nem is próbálnak közülük annyian szerencsét, mint korábban.
A spanyol ajkúak a becslések szerint a bevándorlók 31 százalékát teszik majd ki 2065-ben,
és addigra kisebbségbe kerülnek majd a 38 százalékot adó ázsiaiakkal szemben.
Mark Lopez, a Pew spanyol ajkúakkal kapcsolatos kutatásainak igazgatója a CNN-nek elmondta, hogy az ázsiai bevándorlók száma az elmúlt tíz évben nőtt meg jelentősen.
Sok kínai ment tanulni az Egyesült Államokba, és rengeteg indiai érkezett munkavállalási engedéllyel a Szilícium-völgybe.
Ráadásul Ázsiában a demográfiai trendek ellenkezőek, mint Latin-Amerikában.
A Pew kutatásából kiderül, hogy az amerikai közvélemény 45 százaléka szerint a bevándorlók javára válnak a társadalomnak – 37 százalék azonban úgy véli, hogy rontanak a helyzeten.
A megkérdezettek fele csökkentené a bevándorlók számát,
és 80 százalékuk szeretné, ha megváltoztatnák a bevándorlási rendszert.
De ha már jönnek, akkor a megkérdezettek 47, illetve 44 százaléka szerint ázsiaiak vagy európaiak legyenek. Az ő elutasítottságuk mindössze 11, illetve 9 százalékos.
Az afrikai és latin-amerikai bevándorlókat már csak 26 százalékuk értékeli pozitívan, 22, illetve 37 százalék viszont negatívan.
A közel-keleti származásúak megítélése a legrosszabb:
20 százalék tekint rájuk pozitívan, míg kétszer ennyi negatívan.