Az Európai Unióban továbbra sincs döntés arról, mennyi bevándorlót fogadnának be az egyes országok. Szeptember 14-én újra összeülnek az uniós vezetők, de a korábbi nyilatkozatok alapján nem lesz egyszerű egyezségre jutni a II. világháború óta nem látott menekültügyi krízisben.
Egy igazságos elosztásra lenne szüksége Európának”
– mondta Angela Merkel német kancellár szeptember 1-jén a Reuters szerint.
Lehet, hogy még hónapokig fog tartani, de Európának közös bevándorlási politikája lesz”
– nyilatkozott Matteo Renzi, Olaszország miniszterelnöke augusztus 30-án.
Európának fel kell ébrednie, és fel kell ismernie, hogy egy nagyon súlyos problémával áll szemben”
– erről Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter beszélt augusztus 28-án.
Nem fogunk semmilyen kerítést és falat felállítani"
– közölte Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök augusztus 26-án.
Erős, és egyben közös európai migránspolitikára van szükség, ráadásul minél hamarabb
– erről már Jean-Claude Juncker beszélt augusztus 23-án.
A bevándorlás a terrorizmus veszélyét, a munkanélküliséget, valamint a bűnözést is növeli”
– erről is beszélt Orbán Viktor július 25-én Tusnádfürdőn.
Az Európai Bizottság még a nyár elején terjesztette elő, hogy az uniós országok között a lakosságszám alapján kellene elosztani a menekülteket.
Az EU-s miniszterelnökök többsége elvetette a kötelező kvótát,
azonban az utóbbi napokban ismét felmelegítették ezt a témát.
Az európai országokban egyébként meglehetősen eltérően fogadják a háborús övezetekből érkező bevándorlókat.
A legfrissebb adatok szerint idén már több mint 200 támadás érte a bevándorlókat. Előfordult, hogy felgyújtották a szálláshelyeiket.
Ugyanakkor Drezdában többezres tömeg üdvözölte az országba érkezőket.
A magyar kormány kerítést épít a szerbiai határszakaszon. Az ideiglenes kerítés augusztus 31-ig elkészült, de már több helyen megrongálták. A végleges építményt novemberre tervezik.
Nyugati szomszédunkban találták meg azt a kamiont, amiben 71 migráns vesztette életét. A jármű Budapest déli részéről indulhatott. Eddig öt embert helyeztek előzetes letartóztatásba. Ausztriában a tragikus eset miatt ellenőrzést rendeltek el az A4-es autópályán, emiatt több mint 30 kilométeres dugó alakult ki hétfőn az M1-es autópályán.
Az egyre súlyosabb helyzetet tovább mélyíti a gazdasági és politikai válság, például Görögországban, miközben a bevándorlási krízisen csak újabb erőforrások bevonása segíthetne.
A dél-európai államban is nagy gondot jelent a bevándorlók magas száma. A múlt hónapban Rómában csaptak össze a rendőrök és a migránsokat eltávolítani szándékozó szélsőjobboldali tüntetők. Több olasz város szerint egyszerűen nincs pénz a menekültek befogadására.
A két állam csupán tranzitország a menekülteknek, ők mégis gyakran arról számolnak be, hogy a hatóságok keményen bánnak velük. Lázár János kedden a nemzetbiztonsági és a honvédelmi bizottság előtt arról beszélt, hogy az embercsempész bandák a balkáni államokban szerelik föl a bevándorlókat korszerű technikai eszközökkel.
Többnemzetiségű és vallásilag is különböző csoportokra osztható az Európát elárasztó menekültek tömege – mondta a Lánchíd Rádióban N. Rózsa Erzsébet iszlámszakértő. A Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója szerint a közel-keleti országokból érkező migránsoknak csak egy kisebb része jelenik meg Európában, azonban a távolabbi vidékekről, Afganisztánból vagy Pakisztánból kifejezett céllal indulnak el az emberek, és
jórészt a már Európában élő ismerősi körük környezetébe szeretnének eljutni.