Szeptember 10. óta él a Seremetyevo repülőtér nemzetközi várótermének egykori dohányzóhelyiségében Hasszán Aman Ando és családja. Észak-Irak kurdok lakta vidékének központjából, Erbílből menekültek el, mert úgy érezték, veszélyesen közel kerültek lakóhelyükhöz az Iszlám Állam fegyveresei. Az amerikai hadsereg a várostól nem messze folyamatosan támadja a terrorszervezet állásait, tehát a vidéken valódi háború van.
Hasszán felesége, Gülisztán Saho Kazahsztánban született, a nő testvére orosz állampolgár. Ezért döntöttek úgy, hogy Moszkvába repülnek, ott kérnek menekültstátuszt. Egyelőre úgy tűnik, rosszul választottak célországot.
Útlevelüket már érkezéskor elvették az orosz határőrök.
A hatóságok azt állították, hogy a dokumentumok hamisak. Később kiderült, hogy nem azok, de a megkezdett büntetőeljárást még nem zárult le. A család egyébként Isztambulban szállt repülőre, a töröknek semmi bajuk nem volt az útlevelekkel.
A büntetőeljárás miatt jogszerűen nem léphetnek orosz földre, hazamenni nem mernek, úgyhogy egyelőre maradnak a tranzitváróban.
Időközben Hasszán feleségét kórházba vitték, a Novaja Gazeta szerint idegosztályra került. Oroszországban élő testvére azt mondta, hogy Gülisztán nem bírta már elviselni a bizonytalanságot.
A család tagjainak egyébként van orosz vízuma. A papírokat még Irakban, az orosz konzulátuson igényelték - írja a Moscow Times. A tranzitzónából azért nem léphetnek ki, mert büntetőeljárás zajlik ellenük a hamisnak nézett útlevelek miatt.
A lap úgy tudja, hogy 50 ezer rubeles (nagyjából 230 ezer forintos) óvadék ellenében a szülők szabadon mozoghatnának Moszkvában, de még így sem hagyhatják el a repteret. Ahhoz ugyanis be kellene lépniük az országba, amit megfelelő dokumentumok híján nem tehetnek meg.
Hasszán és gyermekei egyébként a lehetőségekhez képest elég jól berendezkedtek a reptéri váróban. Ruháikat a mosdókban tisztítják, székeken és matracokon alszanak.
Ételt a segélyszervezetektől kapnak.
Az orosz Civil Közreműködési Tanács egyébként aláírásgyűjtést is kezdeményezett, hogy felhívja a hatóságok figyelmét a család tarthatatlan helyzetére.
A Seremetyevó repülőtér tranzitvárójának egyébként nem ők az első lakói. Edward Snowden 2013 nyarán egy hónap után hagyhatta el a senkiföldjét. Ő végül menekültstátuszt kapott Oroszországtól. Igaz, Snowden valószínűleg kicsit többet ért az orosz hatóságok szemében, mint egy "átlagos menekült": a férfi még 2012-ben leleplezte az USA Nemzetbiztonsági Ügynökségének (NSA) titkos megfigyelési programjait. Hasonló élethelyzetet dolgozott fel a Terminál című film. A főszereplő, Tom Hanks a hazájában kirobbant polgárháború miatt rekedt a repülőtéri váróban.
A Guardian szerint Moszkva szűkmarkúan osztogatja a menekültstátuszt: idén júliusig mindössze 816 ember kapott ilyet Oroszországban.