Ellentámadást indított az egyiptomi média a szerinte az ország ellen szőtt "külföldi összeesküvésre" válaszul; a vasárnapi lapok élesen bírálták az Egyiptomba irányuló légi forgalom leállításáról szóló külföldi kormánydöntéseket, valamint a sarm-es-sejki repülőtéri biztonság elégtelenségéről szóló nyugati sajtójelentéseket.
Az vessen ránk követ közületek, aki mentes a terrorizmustól
- hirdeti az al-Jóm asz-Szába című napilap piros betűs főcíme azon elméletekre reagálva, amelyek a múlt hét végén történt légi katasztrófa mögött terrortámadást sejtetnek.
A Jézus szavait idéző bibliarészletre - "az vesse rá az első követ, aki bűntelen közületek!" - utaló felszólítás felett három fényképen a Charlie Hebdo című francia szatirikus lap szerkesztősége ellen, valamint a londoni metró és egy londoni busz ellen elkövetett merényletek okozta pusztítások láthatóak.
Az ad-Dusztúr című újság egyik főcíme szerint a brit miniszterelnök, David Cameron kormánya folytatja az egyiptomi gazdaság ellen tervezett csapásainak végrehajtását a Testvériség érdekében.
Ez utóbbi rövid megjegyzés egyike azon gyakori bírálatoknak, amelyek azért érik Londont, mert menedéket nyújt a 2013-ban elmozdított iszlamista elnök, Mohamed Murszi mögött álló Muzulmán Testvériség számos olyan vezetőjének, aki a hatóságok elől külföldre menekült.
Az ad-Dusztúr a "brit közlekedési minisztérium azon állítására" reagált, amely szerint idén
augusztusban rakéta haladt el háromszáz méterre egy Londonból Sarm-es-Sejkbe turistákat szállító repülőgép mellett,
nem sokkal a gép leszállása előtt. A brit Daily Mail napilapban megjelent cikk szerint egyiptomi hadgyakorlatok lehettek az ügy hátterében.
Több magas rangú tisztségviselő - így Számeh Sukri külügyminiszter és Ilhámi az-Zaját, az idegenforgalmi kamara elnöke - arra emlékeztettek, hogy a másfél éve eltűnt maláj gép miatt eddig egy állam sem tett olyan biztonsági lépéseket, mint a Sínai-félszigeten lezuhant orosz gép esetében.
Sukri nemtetszésének adott hangot amiatt, hogy egyes kormányok szerinte elhamarkodott lépéseket tettek anélkül, hogy megvárták volna a szerencsétlenség okait feltáró vizsgálatok eredményeit.
"Abból indultunk ki, hogy értesítenek minket a rendelkezésükre álló műszaki részletekről, ahelyett, hogy a sajtóban jelentetik meg őket" - mondta a külügyminiszter.
Az észak-afrikai ország gyengélkedő gazdasága
jelentősen függ az idegenforgalomtól,
amelynek egyik legfőbb célpontja a Vörös-tenger partján fekvő Sarm-es-Sejk.
A CBC extra helyi műholdas hírtévé munkatársai azon kevés újságírók közé tartoztak, akik még vasárnap is tudósíthattak a Vörös-tenger parti üdülőközpont repülőterének falain belülről. A televízió kamerája bejárta az utasok ellenőrzését végző pontokat annak érdekében, hogy megcáfolják azon külföldi hírügynökségi jelentéseket, amelyek szerint a hadsereg vette át a kiutazó turisták regisztrációját.
Noha a brit és az orosz hatóságok - számos más állam mellett - elrendelték az Egyiptomba irányuló légi közlekedés felfüggesztését, több lap arról számol be, hogy
a turisták nem hajlandóak hazatérni nyaralásuk letöltése előtt.
Azt, hogy a látogatók hangulatát a történtek nem zavarták meg, a partvidéken dolgozó több magyar búvároktató is megerősítette az MTI-nek.