Törökországgal együttműködve kell véget vetni a menekültkrízisnek a görög–török uniós külső határon, és "legalizálni kell a migrációt" – mondta Angela Merkel német kancellár kedden Berlinben.
Merkel a bajor miniszterelnökkel, Horst Seehoferrel közös nyilatkozatában kiemelte, hogy a menekültek Európába érkezését Törökország tehermentesítése érdekében kell törvényes útra terelni. Az Európai Unió és Törökország így meg tudja osztani egymás között a Törökországba érkezett kétmillió menekült ellátásának terhét.
A migráció legalizálásáról Merkel és Seehofer még vasárnap állapodott meg. Kettejük terve szerint össze kell hívni egy EU–Törökország csúcstalálkozót, amelyen dönteni kell egy "legális menekültkontingens" áttelepítéséről. Merkel és Seehofer viszonya korábban nem volt túl jó, Seehofer még ultimátumot is adott a kancellárnak.
Az embereket az EU hozná Törökországból a saját területére.
A kancellár a német iparvállalatok szövetségének (BDI) keddi berlini konferenciáján elmondott beszédében hangsúlyozta: ha sikerül elérni egy kontingens legális áttelepítését, "meg kell osztani a terheket a tagállamok között, különben nem fog működni a rendszer". A korábbi tervek szerint ez egy kvótarendszer lenne. Az EU keleti tagállamai - köztük Magyarország - viszont elutasítják a menekültkvóták ötletét.
"Teljesen abszurd lenne az illegális migránsok elosztását szolgáló kötelező kvótarendszer bevezetése, ugyanis az Európai Tanács kétszer is, áprilisban és júniusban is úgy döntött, nem lehet kötelező a kvótarendszer" - mondta a kormányszóvivő az M1 aktuális csatornáján pénteken.
Merkel nyilatkozatával kapcsolatban megkerestük Kovács Zoltán kormányszóvivőt. Kérdéseinket írásban kérték, amint érkezik válasz, frissítjük cikkünket.