Bármilyen hihetetlen, sokan próbáltak hasznot húzni a párizsi terrortámadásokból Franciaországban. A francia Szellemi Tulajdon Hivatala (INPI) közleményben jelentette be, hogy rengetegen próbálták levédetni a „Je Suis Paris” és a „Pray for Paris” elnevezéseket.
Ezeket a hivatal mind elutasította.
A nemleges döntést azzal indokolták, hogy az a közrendbe ütközik.
„A szlogenek olyan szavakat tartalmaznak, amelyekhez nem lehet gazdasági tényezőt párosítani a november 13-ai események tükrében” – írták.
Hasonló védjegykérelmek már januárban előfordultak, akkor
ötvenen akarták bejegyezni a Charlie Hebdo elleni támadás után elterjedt „Je Suis Charlie” szlogent.
Az akkori indoklás egy másik védjegylajstromozást kizáró abszolút okra, a megkülönböztető képesség hiányára utalt.
Hennelné dr. Komor Ildikó ügyvéd, védjegyjogi szakértő szerint várható volt a nemleges határozat.
„Ezek az abszolút kizáró okok a magyar és az európai védjegyjog rendszerében is megtalálhatóak. Ha fennállnak, akkor mind a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, mind a közösségi védjegyekkel foglalkozó Belső Piaci Harmonizációs Hivatal el kell, hogy utasítsa a kérelmeket.” – mondta.
Érdekesség, hogy míg rengeteg cég próbálta bejegyezni a „Pray For Paris” szlogent, az a vállalkozás, amely legálisan használja, egy időre bezárt. A ruhaipari cég a Twitteren közölte, hogy az áldozatok iránti szolidaritásból
egy ideig nem nyit ki,
valamint későbbi bevételeinek 20 százalékát felajánlotta a Vöröskereszt számára.
Közben az is kiderült, hogy a párizsi merényletekben megtámadott Casa Nostra pizzéria tulajdonosa
50 ezer euróért adta el
a Daily Mail című brit lapnak a lövöldözésről készült felvételeket. Az étterem és a mellette található kávézó teraszán öt ember halt meg. Az adásvételről a francia Le Petit Journal közölt rejtett kamerás felvételeket. A brit lap újságírói készpénzben fizettek a tulajdonosnak.