Az athéni parlamentben a kormányfő - kérdésre válaszolva - elismerte, hogy Görögország késve reagált a migrációs áradatra, és a nyáron meglepődött annak nagyságán. Miután azonban az Európai Bizottság ezt a késlekedést szóvá tette,
szeptember óta minden érkezőt regisztrálnak
- jelentette ki. Ciprasz kitért arra is hogy kevés olyan berendezés áll rendelkezésre Görögországban, amellyel a hagyományos módszerrel, vagyis tintafestékkel vett ujjlenyomatokat digitalizálni lehet, hogy feltölthetők legyenek az Eurodac európai ujjlenyomat-nyilvántartó rendszerbe. Ennek folytán esetenként több órába is beletelik, míg a felvett ujjlenyomat megjelenik az Eurodac adatbázisában. Ezért a miniszterelnök azt kérte az uniós partnerektől, hogy segítsenek Görögországnak az ilyen berendezésekhez való hozzájutásban. Az athéni külügyminisztérium pénteki közleménye szerint a kért száz ilyen berendezésből eddig csak 39 érkezett meg.
Az Európai Bizottság csütörtökön Görögország mellett Horvátország és Olaszország esetében állapított meg hiányosságokat az érkező migránsok adatainak az Eurodac rendszerébe történő feltöltését illetően.
A görög miniszterelnök megerősítette: kormánya nem ellenzi az európai parti őrség felállítását, aminek a schengeni övezet külső határainak jobb védelme lenne a célja. Hozzátette azonban: az Égei-tengeren, ahol az év eleje óta 750 ezren érkeztek Görögországba, a Frontex uniós határrendészeti támogató ügynökség nem tehet semmi olyat, ami a görög parti őrségnek sem áll jogában, vagyis csak életmentéssel foglalkozhat.