A populisták eddig arra a félelemre játszottak az Atlanti-óceán mindkét oldalán, hogy az „önző elit” nem képes – és hajlandó – az átlag munkásember problémáival foglalkozni. Ehhez most
hozzávették azt a félelmet is, hogy nem képesek megvédeni az állampolgárokat
– írja a lap.
A cikk emlékeztet Donald Trump hírhedtté vált kijelentésére, amely szerint az Egyesült Államok határait le kellene zárni a muszlimok előtt, és visszaidézi, hogy az elnökjelölt-aspiráns európai változata, Marine Le Pen pártja megnyerte a regionális választások első fordulóját a párizsi merényletek után.
A jobboldali populizmus vészesen előretör az Egyesült Államokban és Európában, „hatalmon van Lengyelországban és Magyarországon, tagja a koalíciónak Svájcban és Finnországban”.
Vezetik a népszerűségi listákat Franciaországban és Hollandiában, a támogatottságuk rekordot dönt Svédországban. Le Pen valószínűleg bejut majd a 2017-es elnökválasztás második fordulójába, amelyet akár meg is nyerhet.
A populizmus alapja a gazdasági és kulturális bizonytalanság – véli a lap, amely szerint
a globalizáció és a technológia az idős, fehér munkások számára jelent elsősorban létbizonytalanságot.
Félnek a bevándorlóktól és „az élősködőktől, akik lenyúlják a segélyeket, bűncselekményeket követnek el, és
semmibe veszik a hagyományokat”.
A dzsihádista terroristák csak olajat öntenek a tűzre.
A populista elveket le kell győzni. A Trump által hirdetett az idegengyűlölet súlyos károkat fog okozni az Egyesült Államoknak – és irgalmatlanul nagy szolgálatot tesz az Iszlám Államnak.
Le Pen ártalmas gazdasági korlátokat állít majd fel, és káoszt okoz, ha felveti, hogy Franciaország lépjen ki az euróövezetből. „Orbán Viktor magyar kormányfő
felesküdött az illiberális állam kiépítésére,
és modellként tekint Vlagyimir Putyin Oroszországára”.
Ahol nincsenek hatalmon, ott is a populisták tematizálják a közéletet.
Harcolni nehéz ellenük, de a döntés a szavazók kezében van
– és egyelőre úgy tűnik, hogy a többség nem vevő rájuk.
Trumpot csak a magukat republikánusoknak vallók 25-30 százalékának a támogatását bírja – csakhogy az elnökjelölt-választásokon a szavazásra jogosultaknak kevesebb, mint 20 százaléka vesz általában részt.
A mostani franciaországi regionális választáson
a szavazóknak a fele sem jelent meg
– a mérsékelten gondolkodók felelőssége tehát, hogy éljenek a jogaikkal, és azokra a jelöltekre szavazzanak, akik a nyitottságot és toleranciát hirdetik – zárul az Economist írása.