Minden eddiginél drasztikusabb lépéseket tervez Brüsszel az Európai Unió védelmének érdekében. A Financial Times úgy tudja, hogy a bel- és igazságügyi miniszterek pénteken megvitatják
a schengeni határok ideiglenes felfüggesztésének lehetőségét.
Erre azért van szükség, mert a menekültválság súlyos hiányosságra világított rá a görög határon, amely a teljes térséget veszélyezteti.
A Financial Times egy kiszivárgott dokumentumra hivatkozik. Ebben a soros luxemburgi elnökség az uniós szerződés 26-os cikkének hatályba lépését javasolja. Ez lehetővé tenné, hogy az Európai Bizottság engedélyezze:
egy-két belső határt ne csak fél évre, hanem két évre is lezárhassanak a tagállamok
Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy egyes határokon újra bevezetnék az útlevél-ellenőrzést, és az intézkedés akár két évig is érvényben maradhatna. Ha a miniszterek rábólintanak a tervre, előkészítési időre sem lenne szükség, hanem azonnal bevezethetnék a szigorítást.
Az FT-nek nyilatkozó szakértő valószínűsíti, hogy Brüsszel a lépéssel Görögországot akarja sakkban tartani. Az Európai Unió ugyanis már többször megfenyegette Athént a schengeni tagság felfüggesztésével, ha nem tudja kordában tartani a menekültáradatot. A dokumentumban Brüsszel azt is követeli, hogy
a görögök azonnal kérjék a Frontex segítségét,
hogy uniós határőrök százait vezényelhessék az unió külső határára.
A görög kormány tegnap elismerte, hogy folyamatos nyomás alatt tartja az EU, de azt határozottan tagadta, hogy a schengeni tagságának felfüggesztése szóba került volna. Egyébként csak ebben az évben 740 ezer menekült érte el az Európai Unió területét a görög partok felől.