A Le Pen család vereségét jelzik előre a vasárnapi franciaországi regionális választások előtt készült utolsó felmérések. A jelenség hátterében az áll, hogy a múlt heti első fordulóban a szocialisták jelöltjei mögött felsorakozó szavazók szinte egységesen voksolnak majd a radikális Nemzeti Front (FN) ellen december 13-án.
A pártelnök, Marine Le Pen az első fordulóban a szavazatok 40 százalékát szerezte meg az északi Nord-Pas-de-Calais-Picardie-ban, míg unokahúga, az éppen csütörtökön 26. évét betöltő Marion Maréchal-Le Pen hasonló eredménnyel győzött a dél-franciaországi Provence-Alpes-Cote d'Azur körzetben.
Az FN egyébként is nagy sikert ért el, hiszen a
13-ból hat régióban került az első helyre.
Ezután a kormányzó Szocialista Párt felszólította jelöltjeit, hogy a vasárnapi második, döntő fordulóban a szocialista jelöltek lépjenek vissza az ellenzéki Nicolas Sarkozy vezette köztársaságiak javára azokban a körzetekben, ahol az első szavazáskor a Nemzeti Front jelöltje került az élre. A szocialisták egyúttak felkérték a szavazókat, hogy adják voksukat a republikánus jelöltre, megakadályozandó a Nemzeti Front győzelmét.
A Le Figaro a szocialista felhívás elhangzása után két térségben elvégzett közvélemény-kutatási adatai azt mutatják, hogy a köztársaságiak jelöltje, Christian Estrosi Dél-Franciaországban a szavazatok 54 százalékával nyerne Marion Meréchal-Le Pen 46 százalékával szemben. Az északi országrészben, Nord-Pas-de-Calais-Picardie-ban pedig a szintén a köztársaságiak jelöltjeként induló
Xavier Bertrand győzne a szavazatok 53 százalékával,
míg Marine Le Pen a voksoknak csupán 47 százalékára számíthatna.
Nem hajlandó visszalépni a republikánusok javára a Szocialista Párt jelöltje, Jean-Pierre Masseret az északkelet-franciaországi Elzászban – Alsace-Champagne-Ardenne-Lorraine térségében –, ahol a múlt vasárnapi első választási fordulóban a Nemzeti Front szintén az első helyre került, a voksok 36 százalékát szerezve meg. Ott tehát lényegében három párt, a szocialisták, a republikánusok és a Nemzeti Front jelöltje verseng majd a győzelemért, és itt akár győzhet is az utóbbi.
Korábban Francois Hollande francia államfő minden felelős politikust egyértelműségre és
a köztársasági értékek védelmére szólított fel.
„A megfogalmazások a vitákban valamennyi felelős politikustól egyértelműséget követelnek meg az állásfoglalásokban, a viselkedésben, a köztársaság értékeinek védelmében.”
A Sarkozy vezette jobbközép köztársaságiak
nem lépnek szövetségre a kormányzó szocialistákkal, és nem léptetik vissza
az első fordulóban harmadik helyen végzett jelöltjeiket annak érdekében, hogy megakadályozzák a szélsőjobboldal hatalomra jutását a régiókban.
A pártvezető stratégiáját Nathalie Kosciusko-Morizet volt miniszteren és Jean-Pierre Raffarin volt kormányfőn kívül mindenki támogatta, beleértve Sarkozy két legnagyobb párton belüli riválisát, Francois Fillon és Alain Juppé volt miniszterelnököket is. Ők a volt államfőhöz hasonlóan jövőre megmérettetik magukat az elnökjelölti posztért rendezendő előválasztáson.
Ugyanakkor mindketten jelezték, hogy a politikai lelkiismeret-vizsgálat és a párt ideológiai stratégiájának tisztázása a regionális választások vége után nem maradhat el. "Összeszorítjuk a fogunkat a második fordulóig,
vitázni majd később fogunk"
– fogalmazott Francois Fillon.
Jean-Pierre Raffarin viszont arra kérte a pártot, hogy vonja vissza a listáját ott, ahol a harmadik helyre szorult, például a 19 százalékot elért Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées régióban. Itt a Nemzeti Front jelöltje, Louis Aliot – aki Marine Le Pen élettársa – 32 százalékot ért el, a szocialista jelölt, Carole Dega pedig 24 százalékot. Dega feltételezhetően nyerni tudna a szélsőjobboldallal szemben, ha a jobboldal rá adná a voksát a második fordulóban.
A kampányhajrában Marine Le Pen sem pihent. A politikus pert indított a francia állam ellen a Calais körül uralkodó állapotok miatt. Mint arról az Origo is többször beszámolt, a menekültek a város környékén sátortáborokban élnek, abban reménykednek, hogy valahogy átjutnak Nagy-Britanniába.
Az FN vezetője szerint a város környékén gyakorlatilag megszűnt a francia állam joghatósága, a polgármester szabad utat engedett a menekültek területfoglalásának. A helyi polgármester ezt egyébként azonnal tagadta. Le Pen arról is beszélt, hogy a következő időszakban sem fogja nyugton hagyni a kormányt, folyamatos támadás alatt tartja majd a kabinetet.
Egy perc nyugtuk sem lesz tőlem
– ígérte a pártelnök.