Az al-Dzsazíra szerint a feltehetően amerikai gépek néhány órája kilenc rakétát lőttek ki az Aszad-párti hadsereg támaszpontjára Dajr ez-Zaur (Deir ez-Zor) tartományban. A támadásnak halálos áldozatai is voltak, 13 katona megsérült, és több jármű is megsemmisült.
Mivel a tartomány nagy részét az Iszlám Állam ellenőrzi, nem kizárható, hogy az amerikaiak tévedésből bombázták a szíriai hadsereget, ennek ellenére a damaszkuszi külügyminisztérium kijelentette,
támadásként értékelik a légi csapást,
és levélben tiltakoztak az ENSZ Biztonsági Tanácsánál.
Az Egyesült Államok közel egy éve bombázza az Iszlám Állam szíriai állásait is, a hadjárathoz a párizsi merényletek után Franciaország, Nagy-Britannia és Németország is csatlakozott. Ez azonban az első alkalom, amikor a nyugati koalíció bombái a szíriai kormányerőknek okoztak kárt.
Hétfő délután a koalíciós erők közleményben tagadták, hogy a szír kormányhoz tartozó támaszpontot bombáztak volna. Bár megerősítették, hogy a napokban valóban Deir er Zor tartományban folytattak hadműveleteket,
azt állítják, hogy csak az olajkutakat céloztak.
A tartomány alatt található Szíria egyik legnagyobb olajmezője, az itt kitermelt olaj az Iszlám Állam egyik fő bevételi forrása.
A koalíciós parancsnokság közleményében hozzátette: azt még vizsgálják, hogy valamelyik olajkút elleni légi csapásuk okozhatott-e "járulékos kárt" a kormánypárti hadseregnek is.
Vasárnap Bassár el-Aszad szír elnök törvénysértőnek nevezte a nyugati légi csapásokat Szíriában, mivel, mint mondta, ő és a kormánya ezekre nem adott engedélyt, szemben az október óta folyó orosz légi csapásokkal.
Hétfőn Barack Obama amerikai elnök is a szíriai hadműveletekről beszélt, Aszad kritikája ellenére
az Iszlám Állam elleni támadások fokozását ígérte.
Bár Obama kizárta, hogy szárazföldi hadműveletbe kezdjenek Szíriában, később azt közölte, mérlegelik, hogy növeljék a Szíriába vezényelt kommandósok létszámát.
Ha beigazolódik, hogy valóban az amerikaiak bombázták a Dajr ez-Zaur-i bázist, az a mostani időszakban már a második súlyos incidens lesz Szíriában. November 24-én a török légierő lőtt le egy Szíriába tartó orosz vadászgépet, a törökök állítása szerint azért, mert az megsértette a török légteret. A török vezetés nem kért elnézést az incidens miatt, Oroszország válaszul súlyos gazdasági szankciókat vezetett be Törökország ellen.