Vodkát, sört, füstszűrős cigarettát, de pékárut, csokoládébonbont, húst, halat, kávét, fekete teát és gyermekélelmiszereket sem lehetne Oroszországból Ukrajnába szállítani 2016. január 10-től, ha elmérgesedne a két ország közötti embargóvita.
Az ellenségeskedés ismét Ukrajna nyugati közeledése miatt van napirenden.
Ukrajna jelenleg Oroszországgal közös szabadkereskedelmi övezet része, de 2016. január 1-jén életbe lép az Európai Unió és Ukrajna közötti szabadkereskedelemről szóló egyezmény. Moszkva törvényt hozott az orosz–ukrán egyezmény 2016. január 1-jétől hatályos felfüggesztéséről, és bejelentette, hogy Ukrajnával szemben is alkalmazza az EU-tagállamokkal szemben tavaly bevezetett élelmiszer-embargót.
Az ukrán parlament erre válaszul a múlt héten fogadott el egy törvényt. Ez felhatalmazza a kijevi kormányt, hogy gazdasági szankciókat vezessen be Oroszország ellen. Petro Porosenko elnök kedden írta alá a törvényt.
A törvény értelmében az ukrán kormány tilalmat vagy korlátozást vezethet be egyes külkereskedelmi műveletekre, illetve
megszüntetheti a vámtarifa-kedvezményeket.
Arszenyij Jacenyuk, Ukrajna miniszterelnöke sajtótájékoztatóján azt is bejelentette, hogy Ukrajna 10 milliárd dolláros hitelt vár a Nemzetközi Valutaalaptól 2016-ban.
Előzőleg kedden Valerija Hontareva, az ukrán jegybank elnöke közölte, hogy az IMF és más nemzetközi szervezetek, illetve partnerországok az idén összesen több mint 11 milliárd dolláros hitelt nyújtottak Ukrajnának.
A kormányfő közölte, hogy az ukrán gazdaság növekedése 2016-ban 2 százalékos lesz, ahogyan a jövő évi költségvetési törvényben is számoltak. Mint mondta, a kormány előrejelzése egybeesik a főbb nemzetközi hitelezőkével, főként az IMF-ével.