A tárcavezető szerint Európában minden második nő megtapasztalta már a szexuális agresszió valamely formáját, Ausztriában pedig a probléma minden harmadik nőt érinti.
Az adatból természetesen az is látszik, hogy
a szexuális jellegű bűncselekmények nem a menekültek érkezéséhez köthetőek,
ugyanakkor az új helyzet újfajta cselekvést és figyelmet igényel, mondta Gabriele Heinrich-Hosek.
A szexuális támadások hátterében a hatalommal és az erővel való visszaélés áll, amelyre semmilyen helyzet, így a menekülés vagy az önkifejezés és önmegerősítés igénye sem lehet kifogás – tette hozzá.
Közben a szilveszter éjszakáján Kölnben és más német városokban nők ellen elkövetett támadásokhoz
hasonló salzburgi esetekről számolt be csütörtökön az osztrák város rendőrsége.
Egy fiatal osztrák nő január negyedikén tett rendőrségi feljelentést, mert szilveszter éjszaka két férfi fogdosta a Residenzplatz téren.
Ezután további esetekre derült fény: egy 28 éves afgán férfi egy 58 éves salzburgi nőt, egy 23 éves szíriai férfi egy húszéves bajor nőt zaklatott szexuálisan.
A salzburgi rendőrség egyik szóvivője hangsúlyozta, hogy
nem a támadások elhallgatásáról van szó,
sokkal inkább arról, hogy az érintettek a németországi történésekről szóló sajtómegjelenésekből bátorságot merítve fordultak a hatóságokhoz.
Ausztriában a nemrég elfogadott törvény értelmében a szexuális jellegű agressziót kiemelten kezelik és határozottan büntetik, már első alkalommal is.
A kölni eseményekből persze
az osztrák jobboldal egy kisebb pártja is megpróbál hasznot húzni.
Az osztrák mágnás, a Magna-Steyr Kanadából visszatelepült tulajdonosa által vezetett Team Stronach írásbeli kérdést intézett a belügyminiszterhez, amelyben a szexuális támadásokkal kapcsolatos, naprakész rendőrségi adatok iránt érdeklődik.
Az országos pártelnök, Robert Lugar által jegyzett közlemény szerint „a menekültek ellenőrizetlen beáramlása megváltoztatja az országban a megfelelő társadalmi összetételt”, és ez azonnali cselekvést igényel.