Angelino Alfano hangsúlyozta, hogy a balkáni útvonal mindig is „rendkívül veszélyesnek” számított. Kijelentette: egykor a csempészek, most pedig az ember- és fegyverkereskedők, valamint az idegen harcosok haladnak erre.
„A nemzetközi közösségnek és
Európának nyitva kell tartani a szemét
(...) A Balkán felől érkező veszély tovább erősödhet, nem szabad alábecsülni” – fogalmazott az olasz belügyminiszter. Alfano elmondta, hogy a Szlovéniával szomszédos és Horvátországhoz is közeli észak-olaszországi Friuli-Venezia Giulia tartományban katonákkal és rendőrökkel erősítették meg a határellenőrzést.
Arra a kérdésre, hogy mit vár Olaszország, ha újabb migrációs áradat esetén Magyarország és Horvátország lezárja határait, Alfano azt válaszolta: „senki sem gondolhatja, hogy úgy tartóztatja fel a belépőket, hogy a problémát olyan országokra hárítja át, mint a miénk, amelynek a Földközi-tengeren érkező migráció terhét is viselnie kell.” Hozzátette: Líbia egy Olaszországgal szemközt levő „égő vulkán”.
Ami a belföldi terrorizmus veszélyét illeti, az olasz politikus úgy látja, hogy Olaszországban a bevándorlás, a társadalom felépítése és a külvárosok helyzete nem hasonlítható a franciaországihoz. Hatékony hatósági fellépésnek nevezte a terroristagyanús személyek kiutasítását Olaszországból.
Tavaly 65 bevándorlót utasítottak ki ezen a címen Itáliából.
Angelino Alfano hangsúlyozta, hogy abban az esetben is kiutasítanak terrorizmus pártolásával gyanúsított embereket, ha az olasz törvények értelmében az őrizetbe vételük sem lenne minden esetben igazolt. „Inkább a durva kiutasítás, mint egy fanatikus a városokban” – mondta Angelino Alfano.
A belügyminiszter szerint az olasz hatóságoknak jó a kapcsolata az olaszországi iszlám közösségekkel. Ugyanakkor megjegyezte, hogy „vannak pillanatok, amikor (az iszlám közösségeknek) nem elegendő azt hangoztatni, hogy nem terroristák. Azt kell kijelenteniük, hogy terrorizmusellenesek”.
Elmondta, hogy a római belügyminisztérium felmérései szerint az olaszországi városok utcáit felügyelő
6500 katona növelte a lakosság biztonságérzetét
és élvezi az olaszok bizalmát. „2016-ban egyetlen napra sem lazul a biztonság védelme” – jelentette ki az olasz belügyminiszter.