Egy teherhajó fedélzetén robbant fel a Space X9 személyzet nélküli rakétája: az újrahasznosított anyagokból készített Falcon 9 hordozórakétát vasárnap lőtték fel a Vanderberg légibázisról, és alig egyórás utazása után szinte megismételte egy hónappal korábbi bravúrját, landolt a kijelölt leszállópályán.
Földet érés után a hordozóegység egyik lába nem nyílt ki, emiatt a rakétatest felborult, és óriási detonációval megsemmisült.
A robbanásról Instagram-oldalán videóval számolt be Elon Musk, a SpaceX űrtechnikai magánvállalkozás alapítója.
A Falcon 9 azonban a feladatát így is teljesítette, 1300 kilométeres magasság felett orbitális pályára állította az óceánvizsgáló Jason 3 műholdat, ami most együtt figyeli a bolygófelszínt elődjével, a Jason 2-vel.
A szatellit a hullámok nagyságát és sebességét, a szélirányt is méri, összevetve a gravitációs adatokkal. Nagy pontossággal képes jelezni a vízfelszín áramlási és hőmérsékleti változásait – adatai alapján érthető lesz az is, hogy a nagy víztömegek hogyan mozgatják a Naptól felvett hőenergiát, és befolyásolják a bolygó időjárását.
A Jason-3 a óceánok szintváltozásait is érzékeli – írja a BBC. Utóbbi életbe vágóan fontos adat lehet, a legfrissebb mérések szerint a víztömegek ugyanis évente 3 milliméternyivel vastagodnak.