"Macedónia egyik legfontosabb szövetségesünk"- mondta Gyarmati István nagykövet a csütörtöki biztonságpolitikai konferencián, kiemelve ezzel a balkáni ország erőfeszítéseit a menekültválság kezelésében.
Nikola Poposzki macedón külügyminiszter azonban világossá tette; szívesen venné, ha cserébe belátható időn belül Macedónia csatlakozhatna az Európai Unióhoz és a NATO-hoz. Szerinte a tagság garancia lenne az ország gazdasági stabilitására, ahová a befektetők szívesebben tennék a pénzüket.
A macedón külügyminiszter kifogásolta, hogy a menekültkrízis miatt jelenleg az országgal úgy bánnak, mint egy EU- vagy NATO-taggal. Szabad ki-be járás van hozzájuk; csapatok tartózkodnak az országban, de
nincs együttműködés a menekültek adatainak a kezelésében.
Ha a macedón hatóságok is betáplálhatták volna a menekültek adatait a közös rendszerbe, akkor talán olyan szörnyűségek is megelőzhetőek lettek volna, mint Párizs.
Szlovákia és Magyarország többek között Macedóniát is a támogatásáról biztosította NATO-csatlakozási törekvéseiben. Sokan azonban úgy gondolják az észak-atlanti szövetség berkeiben, annak bővítése nem más, mint provokáció, aminek destabilizációs hatása lenne, - mondta Miroslav Lajcák szlovák miniszterelnök-helyettes.
Macedónia egyik legnagyobb ellenlábasa Görögország a NATO-tagságért folytatott harcban.
A 2008-as bukaresti csúcstalálkozón, a görög kormány volt az, aki megvétózta a macedónok csatlakozását.
Bulgária a macedón kormánnyal ellentétben Görögországgal és Törökországgal kötött megállapodást, hogy együttesen kezeljék a menekültek áradatát. Felszereléssel és személyzettel segítik egymás munkáját a határellenőrzésben.
Bulgária elutasítja a magyar kormány kerítéséptítési javaslatát"
– jelentette ki Gueorg Gueorgiev a bolgár külügyi bizottság tagja. Nem tartja helyesnek, hogy egy Schengen-tagállamot leválasszanak az övezetből. A bolgár kormány az unió külső határainak védelmét támogatja, vagyis a görög-török vízi határvonal megerősítését tartja elsődlegesnek.