A repülőn TNT nyomait találták, ezért a vizsgálatot végző szakemberek feltételezik, hogy bomba robbanhatott a Mogadishuból Dzsibutiba tartó repülőn, írja amerikai forrásokra hivatkozva a CNN. A nyomozók szerint a pokolgépet laptopba rejtették.
A videó a robbanást követő pillanatokban készült.
Az Airbus A321-111 vélhetően még alacsonyan szállt, amikor a robbanás bekövetkezett: a kabinban nem volt túlnyomás, ezért a repülőgép nem szakadt darabokra.
Eddig egyetlen csoport sem vállalta a merényletet. Az amerikaiak úgy vélik, hogy az al-Shabaab lehet a felelős: az elmúlt évek szomáliai terrorcselekményeinek jó része ehhez a fegyveres csoporthoz köthető. Az al-Shabaab támadt az éttermekre januárban, és a terrorszervezet tört be a kenyai Garissa Egyetemre. Ők lövöldöztek a nairobi bevásárlóközpontban is.
A Daallo Airlines D3159-es járata Mogadishuból Dzsibutiba tartott. „A felszállás után fél órával, 3300 méteren hatalmas robbanás hallatszott” – idézte a pilóta, Vladimir Vodopivec szavait a belgrádi Blic. „Az utasok kiabálni kezdtek, én pedig azonnal visszafordultam a repülőtérre.”
A repülő kényszerleszállást hajtott végre Mogadishuban. Az utasok közül ketten sérültek meg. Dhiiqaleyben egy égő embert láttak kiesni egy repülőgépből. Feltételezik, hogy ő is a D3159-es járat utasa volt, és a robbanás ütötte lyukon esett ki a repülőből.
Az al-Shabaab elfoglalta a fővárostól 70 kilométerre lévő Marca városát, és jelenleg ez a legnagyobb település, amit a terrorszervezet ellenőriz.
Az Afrikai Unió békefenntartó ereje, az Amisom katonái három és fél évig állomásoztak a városban, és pénteki kivonulásuk után jelent meg az al-Shabaab. A régió kormányzója szerint
a várost harc nélkül foglalták el a terroristák.
„Az Amisom dél körül vonult ki a városból. A szomáliai kormány alkalmazottai és a helyi biztonsági erők percekkel utánuk indultak el” – idézte az egyik helyi lakost a BBC. Ezután bukkantak fel az al-Shabaab fegyveresei, és felvonták a zászlajukat a rendőrség épületére.
Az al-Shabaabot öt éve szorították ki a fővárosból. A terrorszervezet azóta elsősorban Szomália déli részén aktív, és gyakran intéz támadást az Amisom és a nemzetközi közösség által támogatott, gyenge szomáliai kormány erői ellen. Három hete az el-Ade melletti bázisra támadtak, állításuk szerint 100 kenyai katonát öltek meg.
Bár az Amisom szerint
csak taktikai visszavonulást hajtottak végre,
látható, hogy a nemzetközi erők és a szomáliai kormány fegyveresei nem tudják megtörni a terrorszervezetet. Az al-Shabaab foglalt el minden olyan területet, ahonnan az Amisom kivonult. Ráadásul megpróbálják megnyerni a helyi lakosságot is, amit a nemzetközi csapatok elmulasztottak megtenni.
Mindez nehéz helyzetbe hozta az Afrikai Unió misszióját. A most feladott területeket ugyanis csak harcok árán lehetne visszafoglalni. A műveletben részt vevő államoknak erről is beszélniük kell, ha februárban Dzsibutiban összeülnek kiértékelni az eddigi eredményeket.