Salah Abdeslam, a novemberi párizsi merényletek első számú gyanúsítottja március 18-án került rendőrkézre. A múlt pénteki elfogás és a keddi brüsszeli robbantások között eltelt napokban mindössze egyetlenegyszer hallgatták ki őt a belga hatóságok – írja a Politico.
A bruges-i börtönben fogvatartott gyanúsítottat az ügyészség azért nem kérdezgette hosszasan, mert a pénteki letartóztatása során lábon lőtték a rendőrök, és utána meg kellett operálni.
Nagyon fáradtnak tűnt. Egy nappal előtte meg kellett műteni Abdeslamot”
– mondta az egyik kihallgató ügyész. A szombati kikérdezésen nem derült fény arra sem, hogy újabb támadásokra készülnek.
A kikérdezők kronológiai sorrendben haladtak, és a novemberi párizsi támadásokra koncentráltak. A belga hatóságok nem számoltak azzal, hogy újabb támadások várhatók.
Belgiumot több helyről is figyelmeztették, hogy támadások várhatók az országban,
az ügyészek mégsem próbáltak információt kicsikarni Európa legkeresettebb terrorista gyanúsítottjából egy eseteleges jövőbeni terrorakcióról.
Belgium elmulasztotta a terrorkészültséget is a legmagasabb szintre emelni. A belgák azzal indokolták döntésüket, hogy nem állt elég bizonyíték a rendelkezésükre.
Közvetlenül a brüsszeli merényletsorozat előtt robbanóanyagokat, fegyvereket és Abdeslam ujjlenyomatait találták meg egy házban. A férfi négy hónapig rejtőzködött, annak a Khalid el Bakraouinak a lakásán, aki kedden reggel a Maalbeek állomáson saját magával együtt levegőbe repített egy metrószerelvényt, és megölt húsz embert.
A La Libre Belgique értesülései szerint egy rendőr december 7-én bizalmas jelentést küldött a terrorellenes biztonsági szerveknek, és leírta benne a címét annak a brüsszeli lakóháznak, amelynél a múlt héten végül elfogták Abdeslamot. A dokumentum azonban elakadt a rendőrkapitányságon, és három hónapon keresztül nem jutott el a megfelelő helyre.
A belga titkosszolgálat tudott arról, hogy a párizsi merénylők, Abdeslam és Abbaoud, valamint a brüsszeli robbantók, az el-Bakraoui testvérpár barátok.
Emellett azzal is tisztában voltak a belga hírszerzés emberei, hogy a mostanra terroristakeltetőként elhíresült Molenbeek negyedet tették meg székhelyükül.
Törökországban tavaly letartóztatták a metróban robbantó el-Bakraouit. A török hatóságok ekkor figyelmeztették Belgiumot, hogy egy külföldi terroristagyanús személyt fogtak el. Minderről Recep Tayyip Erdoğan török elnök számolt be a sajtónak a brüsszeli támadások után.
El-Bakraoui ellen 2015 decemberétől nemzetközi elfogató parancs volt érvényben.
A belga hatóságok tétlenkedése azért is megdöbbentő, mert Európából lakosságarányosan Belgiumból került ki a legtöbb ISIS-harcos. Összesen 451 belga állampolgár utazott Szíriába és Irakba harcolni, és közül 117-en visszatértek az országba.
A keddi támadások óta élesen bírálják a belga kormányt a terrorelhárításban mutatott inkompetenciája miatt. A hatóságok is elismerték, hogy több ponton hibáztak a belgiumi terrorsejt lefülelésében.
A történtek után az igazságügyi és a belügyminiszter benyújtotta a lemondását,
de azokat a kormányfő nem fogadta el. A Charles Michel belga kormányfő felszólította Jan Jambon bel- és Koen Geens igazságügyi minisztert, hogy inkább a munka folytatására koncentráljanak.
Épp most nem lehet meghátrálni az előttük álló feladat elől, amikor kiderült, hogy a belga terrorhálózat nagyobb, mint ahogy ez idáig hitték.