„Néha az az érzésem, hogy a belgák nem ebben a világban élnek” – mondta az Origónak Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő, aki szerint a brüsszeli merényletek után azok lesznek a fő kérdések, hogy
Jelenleg ugyanis a belga titkosszolgálat teljesen alkalmatlan arra, hogy a feladatát ellássa. Az Origo is megírta például, hogy Brüsszel egyik kerülete gyakorlatilag terroristakeltetőként működik, néhány óra leforgása alatt például katonai fegyverekhez is hozzá lehet jutni. A helyi fiatalok között 37 százalékos a munkanélküliség, sokan csatlakoznak az Iszlám Államhoz, a helyi mecsetekből pedig ömlik a dzsihádista propaganda.
Tálas Péter szerint viszont nem csak ez a probléma,
Belgium ugyanis szövetségi államként rendkívül szétdarabolt közigazgatással rendelkezik.
Brüsszel egy 1,2 milliós város, 6 rendőrkapitánysággal és 19 önkormányzattal. New York a 11 milliós lakosságával nagyságrendekkel nagyobb, viszont mindössze egy rendőrkapitánysága van.
Komoly probléma a jogi környezet is, mai napig érvényben van például egy olyan szabályozás, miszerint
este 9 órától reggel 6 óráig senkire sem lehet rátörni a lakása ajtaját.
A belga titkosszolgálati reform tehát elkerülhetetlen, de a biztonságpolitikai szakértő szerint fontos lenne, ha az Európai Unió is összehangolná a tevékenységét. Elvben ugyanis ki lehetne alakítani egy olyan európai intézményt, amely lehetővé tenné a titkosszolgálatok információáramlását, azonban
ez a tagállamok szuverenitásának kérdése miatt rengeteg konfliktussal jár.
Egyes országok – mint például a kelet-közép-európaiak – ráadásul kevésbé veszélyeztetettek, így kevésbé érdekeltek az együttműködésben is. Ennél sokkal egyszerűbb dolgokban sem működik az együttműködés – fogalmazott Tálas Péter, aki szerint közös határvédelemre, titkosszolgálatra, valamint európai migrációs politikára lenne szükség.
A párizsi merényletek kitervelésével gyanúsított Salah Abdeslam pénteki elfogása feltehetően hozzájárult ahhoz, hogy az Iszlám Állam terroristái kedden reggel támadtak. A terroristák ugyanis attól tarthattak, hogy Salah Abdeslam vádalkut köt a belga hatóságokkal, és így a rendőrök hamar leleplezik őket. Az viszont biztos, hogy nem bosszúból támadtak kedden reggel a terroristák,
péntek óta ugyanis nem tudták volna előkészíteni ezeket a merényleteket.
Tálas Péter szerint a brüsszeli merényletekkel kapcsolatban fontos szempont lesz az is, hogy a - kedd esti adatok szerinti – 31 halálos áldozat közül mennyi lesz az Európai Unió alkalmazottja. Ha az egyes tagállamoknak saját érintettségük is lesz, erősebb lehet a változtatások iránti igény – mondta.
Az elmúlt hónapokban több terrorcselekményt is véghezvitt az Iszlám Állam, a nyugati vezető politikusok viszont továbbra is ódzkodnak hadseregük teljes bevetésétől. A 130 áldozatot követelő párizsi merényletek után Francois Hollande is csak a légicsapások megindításáról döntött, csakúgy, mint Barack Obama, aki a San Bernardinó-i terrorcselekmény után szögezte le, hogy nem küldenek szárazföldi csapatokat Szíriába.
A nyugati vezetők helyzete azonban csak ránézésre egyszerű, több érv ugyanis szinte lehetetlenné teszi az Iszlám Állam elleni fellépést.
Tálas Péter szerint a terrorizmus egyik legnagyobb fegyvere a félelemkeltés. Álláspontja szerint emiatt tapasztalható az a jelenség is, hogy egyes országokban jóval nagyobb a terror miatti félelem, mint a valós veszély.
Az Eurobarometer felmérései szerint például az Európai Unió tagállamaiban rendre azoknak az országoknak a lakosai nevezik meg a terrorizmust a legnagyobb veszélynek, ahol kifejezetten alacsony egy esetleges terrorcselekmény elkövetésének az esélye. A biztonságpolitikai szakértő szerint időnként előfordulnak majd a brüsszelihez hasonló események, de ezek számát lehet csökkenteni. Nem mindennapos terrorveszélyre kell azonban berendezkedni, ezt mutatja az is, hogy a 2001-es amerikai terrortámadás óta 2003-ban, 2004-ben 2005-ben, 2011-ben, 2014-ben, 2015-ben, valamint 2016-ban fordultak elő merényletek. Magyarország továbbra sem szerepel a terroristák fő célpontjai között - tette hozzá.