Kezd kikristályosodni a hatóságok számára, mi lehetett Európa legveszélyesebb terroristájának szerepe az európai akciókban. Francia rendőrségi papírok szerint legalább ötször juttatott be kiképzett terroristákat Európába. A franciák most részletes útvonaltervet állítottak össze Abdeslam megbízatásairól.
Mielőtt Abdeslam elkezdte volna fuvarozni a terroristákat Európába, 2015 nyarán három hetet töltött a szomszédos Szlovákiában.
A rendőrségnek eddig nem sikerült tisztáznia, hogy kizárólag rokonlátogatás volt-e az utazás célja,
vagy már akkor elkezdték tervezni a terrorakcióikat. A nyitrai rendőrség 2015 novemberében tartott razziát a városban, de nem sikerült bizonyítékot találniuk, hogy a nyitrai arab rokonnak köze lenne az Iszlám Államhoz vagy Abdeslam ügyeihez.
A franciák tudomása szerint Abdeslam az első fuvart 2015. augusztus első hetében hajtotta végre. A 26 éves, belga állampolgárságú férfi Brüsszelből Franciaországon és Svájcon keresztül vezetett le Dél-Olaszországig. A bérelt Renault Mégane-t augusztus elsején regisztrálták Bari kikötőjében, ahonnan Abdeslam komppal utazott Pátrába.
A görögországi kikötőből azonban már nem egyedül jött vissza,
Ahmed Dahmani is vele tartott. A férfit az Iszlám Állam képezte ki, ahol felderítési feladatokat látott el. Abdeslam és Dahmani augusztus 5-én érkeztek Bariba. Abdeslam Olaszországból Belgiumig Schengennek köszönhetően egy közúti ellenőrzés nélkül elfuvarozta Dahmanit. A férfi, aki a párizsi merénylők szűkebb környezetébe tartozott, tavaly novemberben került rendőrkézre Törökországban.
A dátumok és az útvonalak jól mutatják, hogy az iszlamista Schengen gyenge pontjait és a menekültválságot használta fel a fuvarjainak lebonyolítására. Abdeslam a következő útját Budapestre szervezte. Egy Mercedesszel utazott Brüsszelből Németországon és Ausztrián keresztül a magyar fővárosba. A rendőrségi iratok szerint
a Keleti pályaudvarnál parkolt le 2015. szeptember 8-án, ahol Mohamed Belkaidot és Najim Laachraout vette fel.
A két dzsihadista valószínűleg a balkáni útvonalon szivárgott be a menekültek között. A három férfi szeptember 9-én rövid ideig időzött az aistresheimi autópálya pihenőjében. Az osztrák település közvetlenül a német határátkelő előtt található.
A német–osztrák határon, bár ellenőrizték őket a rendőrök, de a hamis szír papírok senkinek sem szúrtak szemet.
A németországi Würzburgban még egy helyi vendéglőnél álltak meg, mielőtt visszautaztak volna Brüsszelbe, és elkezdtek készülődni a terrortámadásokra.
Mohamed Belkaid és Najim Laachraou nevei azóta a médiában is ismertté váltak. Belkaidot egy március 15-i razziában lőtték le a belga rendőrök, amikor egyik kollégájukra tüzet nyitott. A 35 éves férfi rejtekhelyén az Iszlám Állam zászlaját, töltényeket, Kalasnyikovot és egy szalafista (szélsőséges irányzata az iszlámnak) iskola tankönyvét találták meg.
Najim Laachraou a belga terrorsejt bombagyárosa volt.
Laachraou készítette a robbanóeszközöket a november 13-i párizsi terrorakcióhoz és a március 22-i brüsszeli reptéri robbantáshoz. A férfit a Zaventem repülőtéren rögzítette a biztonsági kamera, mielőtt 30 ártatlan embert vitt a halálba, és több száz ott tartózkodó utast sebesített meg.
Budapesten kétszer is járt Abdeslam. A terrorista másodjára szeptember 17-én érkezett a Keleti pályaudvarhoz egy Audi A6-sal, de arról nincs információja a rendőrségnek, hogy kikkel utazott vissza Brüsszelbe.
A harmadik magyarországi útja előtt Abdeslam tett egy kitérőt a németországi Ulm városába, ahonnan Monir Ahmed Alaajt és Naim al-Hamedet fuvarozta Brüsszelbe.
A két férfit október elsején a bajorországi Feldkirchenben szíriai menekültként regisztrálták,
majd áthelyezték őket a német hatóságok Ulmba, ahol Abdeslam várta őket. Alaajt Abdeslammal együtt március 18-án elfogták, azonban Hamednek nyoma veszett.
Abdeslam feltehetőleg utoljára idén januárban járt Magyarországon. Egy szemtanú vallomása szerint a terrorista január 19-én fordult meg egy soproni kávézóban egy másik arab férfival.
Eddig nem derült ki, hogy Abdeslamék két hónappal a brüsszeli vérengzés előtt miért utaztak a nyugat-magyarországi kisvárosba, és megfordultak-e még egyszer Budapesten.
A párizsi merénylet 130 ember, a brüsszeli terrortámadások 35 ember halálát követelték.