Férfi, 26 éves, meglehetősen tanult, viszont alig tud valamit a Koránról és az iszlám jogról – ilyen az Iszlám Állam átlagos külföldi harcosa. A képet az amerikai hadsereg akadémiai intézete, a Combating Terrorism Center állította össze 4188 olyan ember személyes adatait elemezve, akik 2013-ban és 2014-ben csatlakoztak a dzsihádistákhoz.
Az elemzők hangsúlyozták, hogy felbecsülhetetlen a megszerzett információk értéke az Iszlám Állam és különösen a külföldi dzsihádisták megértése szempontjából.
A csatlakozáskor valamennyi dzsihádistával részletes kérdőívet töltetnek ki, amely nem csupán az alapadatokat és a végzettséget tartalmazza, hanem azt is, hogy mi akar lenni az illető: harcos vagy öngyilkos merénylő.
A döntő többség egyébként az előbbit választja – számolt be a brit Independent.
A CTC elemzői 77 ország állampolgárait találták meg az adatbázisban; a legtöbben Szaúd-Arábiából érkeztek. Nagy-Britannia 26 harcost „adott” a szervezetnek, sokkal kevesebbet, mint Németország vagy Franciaország. A listán szerepelt három a párizsi merénylők közül is.
A legtöbb harcos 1987-ben született, tehát 26-27 évesen csatlakozott a szervezethez. A nyugati országokból azonban inkább a fiatalabbak, a Közel-Keletről, Észak-Afrikából, Oroszországból és Kínából inkább idősebbek állnak a dzsihádisták közé.
A legtöbb jelentkezőnek van érettségije, de sok közöttük a felsőfokú végzettségű: közgazdász, számítógépes szakember, bölcsész, tanár is. A nyugati harcosok általában tanultabbak, mint a többiek.
Egy területen viszont feltűnő a harcosok tudásbeli hiányossága: a vallást és az iszlám jogot, a saríát illetően.
A kérdésre válaszolók 70 százaléka a saját bevallása szerint is csak „alapfokú” ismeretekkel rendelkezik. Kivételt elsősorban a szaúdiak, egyiptomiak, tunéziaiak és indonéziaiak jelentenek.
Ez a tény alátámasztja azoknak a szakértőknek a véleményét, akik már korábban is hangoztatták, hogy az Iszlám Állam elferdíti a Koránt a saját céljai érdekében, és az iszlámtól idegen brutalitással működik.
A dzsihádisták többsége betanított munkás volt, mielőtt csatlakozott a szervezethez. A korábbi foglalkozást illetően a második helyen a kereskedelem, a harmadikon az egyetemi tanulmányok állnak. Sokan dolgoztak a szaúdi belügyminisztérium alkalmazásában.
Az amerikai szakértők szerint egyértelmű, hogy az Iszlám Állam „fejvadászatot” is alkalmaz, bizonyos képességek és szaktudás birtokban lévő embereket célzottan próbál a soraiba csábítani.