Lássuk be, a republikánusok nem állnak valami jól. Van három emberük az elnökjelöltségre, és az egyetlen – John Kasich ohiói kormányzó –, aki a közvélemény-kutatások szerint népszerűbb, mint a demokrata jelöltségért versengő Hillary Clinton és Bernie Sanders, már
teljesen esélytelen arra, hogy megszerezze az 1237 küldött támogatását,
ami ahhoz kell, hogy a július 18-án kezdődő clevelandi republikánus konvenció őt mondja ki elnökjelöltnek. Mutatjuk, miről beszélünk – a RealClearPolitics adatai alapján:
Kasich helyzete elég egyszerű: a hátralévő 16 republikánus előválasztáson a párt hivatalos összesítője szerint már csak 835 delegátusért küzdenek, vagyis ha minden választást megnyerne, akkor sem lenne esélye többséget szerezni a konvención.
Cruz már más tészta: eddig 491 támogatója van, vagyis matematikailag még lehetséges, hogy elérje az 1237-et: ha a 835-ből elvisz 746-ot. Donald Trumpnak már csak 482 támogatás hiányzik, vagyis ha a hátralévő választásokon megszerzi a küldöttek 57,7 százalékának támogatását, akkor övé a jelöltség.
Nem olyan nehéz tehát a helyzete, mint Cruznak, de a képletet bonyolítja, hogy a már említett 835 delegátusból csak 115 támogatása – Rhode Island, Washington, Oregon és Új-Mexikó államokban – dől el arányosan,
a többi 12 állam többségében a „győztes mindent visz elv” van érvényben:
aki nyer, az besöpör minden támogatást.
Így is elképzelhető azonban, hogy sem Trump, sem Cruz nem szerez többséget, vagyis meglehet, a párt úgynevezett alkukonvencióra (brokered convention) kényszerül. A The Washington Post még decemberben előre lejátszotta, hogy a pártszabályzat alapján ilyenkor mi történik:
Lévén, hogy republikánusok minden módon igyekeznek megakadályozni Trump jelöltségét – már a 2012-ben Obama ellen indult Mitt Romney-t is bevetették –, ha az ingatlanmágnás a konvencióig nem szerzi meg a küldöttek többségének előzetes támogatását,
könnyen lehet, addig ismétlik a szavazásokat, amíg Cruz nem kerül többsége
– ezzel az erővel persze még Kasichnek is lehet esélye, de az ő helyzetbe hozása már tényleg meglepő lenne.
Más kérdés persze, hogy jobb választás-e Cruz, mint Trump. A 46 éves texasi szenátor ugyanis szintén jobbról és kívülről előzi a republikánus pártelitet, afféle úri huncutságnak tekintve a kongresszusi folyosói politizálást. Hogy ez mennyire így van, idézünk néhány pontot a hivatalos választási programjából:
Főként az utolsó ponthoz kapcsolható Cruz klímaváltozás-ellenes meggyőződése. A CBS összegyűjtötte a legütősebb kijelentéseit ezzel kapcsolatban, de közülük is kiemelkedik ez: „Ha olyan politikus vagy, aki a nagyobb kormányzat mellett áll, és több hatalmat akarsz, a klímaváltozás egy tökéletes áltudományos teória – mert soha, de soha nem lehet megcáfolni.”
Aligha tévedünk tehát nagyot, ha az eddigi kijelentései alapján azt állítjuk:
Cruztól jobbra lényegében csak Trump áll, de ő sem minden kérdésben.
Csakhogy amíg a milliárdos nagyjából hetente változtatja a véleményét, és sokkal alkuképesebbnek tűnik, a texasi szenátor, úgy tűnik, el is hiszi, amit mond.