Az Európai Unió bevándorlásügyi és belügyminiszterei pénteken megállapodtak abban, hogy könnyebbé és gyorsabbá teszik a vízummentesség szükség szerinti felfüggesztését.
Az úgynevezett "felfüggesztési mechanizmust"
akkor használná az EU, ha egy harmadik ország nem tesz eleget az unióval kötött megállapodásnak.
A mechanizmus Grúziára, Ukrajnára, Koszovóra és Törökországra vonatkozna.
Az Európai Unió és a Törökország közötti migrációs megállapodás értelmében az unió eltörli a vízumkényszert a feltételeknek megfelelő török állampolgárokkal szemben. A vízummentes beutazás 3 hónapos tartózkodást tenne lehetővé, munkavállalási jogosultság nélkül.
Törökország cserébe visszaveszi az Európába érkezett menekülteket. A EU egyes tagállamai azonban aggódnak a Törökországgal szembeni vízumkényszer felfüggesztése miatt.
Az elfogadott, de még az Európai Parlament hozzájárulását igénylő "vészfék mechanizmus" lehetővé teszi a tagországoknak, hogy felfüggesszék a vízummentességre vonatkozó szabályozást, ha területükön túl sokan tartózkodnak illegálisan, vagy a beadott menedékkérelmek száma ugrásszerűen megnövekszik és feldolgozásuk akadályba ütközne.
Klaas Dijkhoff, az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Hollandia menekültügyekben illetékes államtitkára az ülést követően tett nyilatkozatában jó döntésnek nevezte a mechanizmus elfogadását, amely véleménye szerint megkönnyíti a visszaélések elleni fellépést.