A központi választási bizottság hétfői bejelentése szerint
a referendumon részt vevő 4 millió 402 ezer szavazó 94,5 százaléka, 3 millió 814 ezer ember támogatta az alkotmánymódosításokat,
köztük azt is, hogy az országot 1992 óta vezető veterán politikus élethosszig betölthesse az államfői tisztséget.
Egy másik alkotmánymódosítással 35 évről 30-ra csökkentették az államfői tisztség, a parlamenti képviselői mandátum, valamint a legfelső bíróság, az alkotmánybíróság és a legfelső gazdasági bíróság vezetői tisztségének betöltéséhez szükséges alsó korhatárt. Megfigyelők szerint emögött többek között az a szándék húzódik meg, hogy
a 2020-as elnökválasztáson elvileg Rahmon fia, a most 29 éves Rusztami Emomali is indulhasson.
Az Afganisztánnal határos, 8,2 millió lakosú közép-ázsiai ország a legszegényebb szovjet utódállam, az iszlám fundamentalizmus melegágya. Rahmon ezért is akarta alkotmányban megtiltatni a vallási és nacionalista alapon álló pártok tevékenységét. Az elnök 2015-ben terrorszervezetnek nyilvánította és betiltotta egyik legnagyobb ellenfelét, a mérsékeltnek tekintett Iszlám Újjászületés Pártját (IRPT).
A parlament korábban a "béke és a nemzeti egység megteremtője, a nemzet vezetője" címmel ruházta fel Rahmont. A 63 éves államfő, aki a szovjet korszakban kolhozelnök volt, fokozatosan bővítette hatalmát 23 éves uralma alatt. Tádzsikisztánban ebben az időszakban - 1992–97 között - polgárháború is dúlt, amely több ezer emberéletet követelt.
Az eddig foganatosított alkotmányos változtatások és népszavazás révén Rahmon már négy elnöki ciklust töltött be. Legutóbb 2013-ban választották újra elnökké, újabb hét évre.