Megérkezett a repülő a betegért a Déli-sarkra

SOUTH POLE-RESCUE Horizontal SNOW NIGHT PLANE
A Twin Otter aircraft sits on the snow 25 April, 2001 at the South Pole. The twin-engine plane successfully completed an historic 1,300-mile Antarctic flight to the National Science Foundation's (NSF) Amundsen-Scott South Pole Station, bringing a new physician to replace Dr. Ronald Shemenski who recently suffered a bout of gallstones and associated pancreatitis. AFP PHOTO/NSF/CHRIS MARTIN / AFP PHOTO / NATIONAL SCIENCE FOUNDATION / CHRIS MARTIN
Vágólapra másolva!
Megérkezett a Déli-sarkra a kanadai kisgép, hogy kórházba vigye a kutatóállomás egyik súlyosan megbetegedett munkatársát. Az akció eddig a terveknek megfelelően zajlott, a háromfős személyzetnek legalább tíz órát kell pihennie, hogy felszállhasson a beteggel – ha az időjárás is engedi.
Vágólapra másolva!

A Twin Otter az egyetlen olyan géptípus, amely képes repülni az antarktiszi télben – legalábbis mínusz 60 fokig. A kanadai gép már meg is érkezett az Amundsen-Scott kutatóbázisra, ahonnan sürgősen el kell szállítani egy beteget.

A beteget az amerikai kutatóbázisról az onnan kilencórás repülőútra és 2400 kilométerre lévő brit Rothera központba szállítják majd, előtte azonban a gép háromfős személyzetének és a velük tartó orvosnak tíz órát pihennie kell – számolt be a brit Guardian.

Ezt a Twin Ottert küldték 2001-ben a Déli-sarkra Forrás: AFP/Chris Martin

Az ottani orvos nem elég

A bázison jelenleg 39 férfi és kilenc nő, és bár van közöttük orvos is, a múlt héten kiderült, hogy a beteg ellátásához ő kevés, ezért döntöttek a mentőakció mellett.

A beteg személyazonosságát és a betegség mibenlétét nem hozták nyilvánosságra, csak annyi biztos, hogy ha az idő engedi, akkor Dél-Amerikába viszik majd gyógykezelésre.

A kutatóállomást üzemeltető National Science Foundation csupán annyit közölt róla, hogy férfiról van szó, és a bázis logisztikáját biztosító Lockheed Martin alkalmazottja.

Ez a gép bírja egyedül a mínusz 60 fokot Forrás: AFP/Lynn M. Arnold

Eddig terv szerint

„Minden a terv szerint működött” – mondta az AP amerikai hírügynökségnek Peter West, az NSF szóvivője. Beszámolt arról is, hogy van még egy beteg, de az illetékesek még nem döntötték el, hogy őt is el kell-e szállítani a bázisról.

Ez lesz egyébként a harmadik olyan mentőakció, amelyet a februártól októberig tartó antarktiszi télben kell végrehajtani. 2001-ben a bázis egyetlen orvosát kellett sürgősen kórházba vinni életveszélyes hasnyálmirigy-gyulladás miatt. A második eset 2003-ban történt – mindkétszer sikeres volt az akció.

39 férfi és 9 nő dolgozik jelenleg az amerikai bázison Forrás: AFP/David Mccarthy

1999-ben is a bázis orvost kellett kórházba szállítani, akinél a mellrák egy agresszív formája alakult ki. Ő magának adott kemoterápiát, míg felkelt végre a nap.

A bázis egyébként 1957 óta működik ezen a helyszínen – emlékeztetett a BBC.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!