Seehofer: Így nem lehet megoldani a migránsproblémát

SEEHOFER, Horst, Horst Seehofer bajor tartományi miniszterelnök
Erding, 2015. október 10. Horst Seehofer bajor tartományi miniszterelnök, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke beszédet mond a CSU menekültügyről tartott konferenciáján Erdingben 2015. október 10-én. Seehofer előző nap alkotmánybírósági eljárással fenyegette meg a Merkel-kormányt, ha a berlini vezetés nem korlátozza a menedékkérők áradatát. (MTI/EPA/Marc Müller)
Vágólapra másolva!
Németország az eddig követett politikával nem tudja megoldani a migránsok beáramlásával keletkezett problémákat, "ez így nem fog sikerülni" - ezt Horst Seehofer bajor miniszterelnök mondta a Bild am Sonntagnak. Ezzel szembehelyezkedett Angela Merkel kancellár néhány napja ismét megerősített álláspontjával, miszerint Németország megbirkózik a menekültválsággal és az iszlamista terrorizmussal.
Vágólapra másolva!

Az Angela Merkel vezette jobboldali CDU bajor testvérpártja, a CSU elnöke elmondta, hogy a tartományi kormány szombaton véget ért tanácskozásán a biztonsági szervektől számos elemzést kapott, amelyek azt mutatják, hogy a problémák súlyosak, ezért a biztonság területén jobban kell teljesíteniük.

Azt is mondta,

legfeljebb évi 200 ezer menekültet szabad befogadni.

Azt is kérte, hogy

alkotmánymódosítással szélesítsék a német hadsereg belföldi bevetésének lehetőségét.

Horst Seehofer bajor tartományi miniszterelnök Forrás: MTI/EPA-DPA/Marc Müller

Seehofer azt mondta, hogy

a legjobb akarattal sem tudja magáénak érezni Angela Merkel meggyőződését

a problémákkal való sikeres megbirkózásról, és ugyan fair kapcsolatra törekszik a kancellárral, de nem akarja valótlansággal hitegetni a közvéleményt. A migránsok ügyét a terrorveszéllyel közvetlenül összekapcsolva azt mondta, hogy csak a bevándorlás korlátozásával lehet gondoskodni a biztonságról.

Merkel nem enged

Noha Angela Merkel július közepén egy választási gyűlésen, majd néhány napja berlini rendkívüli sajtótájékoztatóján is beszélt arról, hogy

az Iszlám Állam felhasználta a menekülthullámot embereik Európába juttatására, ennél tovább nem ment,

és kormánya álláspontja szerint a menekültek körében nem nagyobb a terrorveszély, mint a lakosság más rétegeiben. A CDU/CSU pártszövetség koalíciós társa, a szociáldemokrata párt is visszautasította a CSU bő fél év után újra elővett követelését a befogadás felső határáról és a tranzitzónákról.

A régi viták felmelegítése egyáltalán nem helyénvaló - mondta a Bild am Sonntagnak Thomas Oppermann, az SPD parlamenti frakcióvezetője. "Mindenkinek ügyelnie kell arra, hogy ne dőljön be az Iszlám Államnak, ne vegye egy kalap alá a menekülteket és a terroristákat" - tette hozzá.

Azonban politikusok nyilatkozatai és szakértők véleménye alapján így is sok a közös elem az egypárti, CSU-s bajor tartományi kormány új biztonságpolitikai intézkedési csomagja és a szövetségi kormány Angela Merkel által meghirdetett kilencpontos terve között, de

a felső határ, a tranzitzónák és az alkotmánymódosítás ügyének előmozdítása a koalíción belüli ellenállás miatt nem tűnik valószínűnek.

Vasárnapi adatok szerint az utóbbi két hét támadásai nem módosították a kormánypártok támogatottságát, az Emnid közvélemény-kutató cég által a Bild am Sonntag számára készített felmérés alapján a CDU/CSU 35 százalékon, az SPD 23 százalékon stagnál, viszont a legnagyobb Bundestagon kívüli párt, az Alternatíva Németországnak (AfD) támogatottsága egy hét alatt 2 százalékponttal - 12 százalékra - emelkedett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!