Az USA igazságügy-minisztériuma 1 milliárd dollárnyi vagyontárgy lefoglalásáról döntött, amelyeket valószínűleg Malajzia állami gazdaságfejlesztési alapjának felhasználásával, törvénytelenül vásároltak – írja a Guardian.
A lefoglalt tételek között New York-i és Beverly Hills-i luxusingatlanok, Van Gogh- és Monet-festmények is vannak.
A gyanú szerint az alapból elsikkasztott pénzből finanszírozták az Oscar-díjas Wall Street farkasa című filmet, amelynek Nadzsib Razak maláj miniszterelnök mostohafia volt a producere.
Az 1MDB nevű állami gazdaságfejlesztési alap ügyében már évek óta nyomoznak az amerikai hatóságok, amelyek az elmúlt években nagyobb hangsúlyt fektetnek az országot érintő nemzetközi korrupciós ügyek feltárására.
Az alapot 2009-ben állították fel fejlesztési projektek finanszírozására. Ehelyett az FBI hat országban folytatott nyomozása szerint az alapból akár
6 milliárd dollárt is saját céljaikra használhattak fel
a maláj miniszterelnök családjához közel álló körök. Loretta Lynch, az USA főügyésze szerint
a pénzt ellopták, amerikai pénzügyi intézmények segítségével tisztára mosták, és néhány kormányhoz közel álló személy gazdagodására használták.
A lehetséges haszonélvezők között lehet Riza Aziz, a miniszterelnök mostohafia, aki a hollywoodi Red Granite Pictures produkciós cég vezetője – ők készítették a 2013-as év egyik sikerfilmjét, a Wall Street farkasát. Mellette még érintett lehet egy feltörekvő fiatal maláj befektető, Jho Low és egy közel-keleti befektetési alap igazgatója is. Korábban az is kiderült, hogy az alapból
700 millió dollár került Nadzsib Razak miniszterelnök személyes számlájára.
A politikus azzal védekezett: a pénz a szaúdi királyi család ajándéka volt, és a nagy részét már visszautalta.
A vizsgálati anyagok segítségével a világ szupergazdagjainak életébe pillanthatunk bele. A miniszterelnök mostohafiának lefoglalásra váró ingatlanjai között például szerepel egy 34 millió dollárért vásárolt, 750 négyzetméteres, Central Parkra néző penthouse lakás és egy ezer négyzetméteres Beverly Hills-i villa is.
A mostohafiú a jelek szerint Leonardo DiCaprióval, a Wall Street farkasa főszereplőjével is kifejezetten jó viszonyt ápol. A forgatás után három hónappal például nem akármilyen születésnapi ajándékkal lepte meg a színészt: 600 ezer dollárért megvette neki azt az Oscar-szobrot, amit Marlon Brando 1954-ben kapott a Rakparton című filmben nyújtott alakításáért. De 2012-ben a szilvesztert is együtt töltötték:
először Ausztráliában köszöntötték az újévet, majd repülőre szálltak, hogy Las Vegasban se maradjanak le a buliról.
A vizsgálatok kezdete óta az érintettek állítólag igyekeznek kevésbé feltűnően élni, és amit lehet, készpénzzé tenni. Jho Low az év elején jelentős veszteséggel adott túl egy néhány éve vásárolt, Picasso- és Monet-festményeket is magában foglaló kollekción. A befektető korábban többször is együtt bulizott Paris Hiltonnal, de Alica Keys vagy Jamie Foxx is feltűnt több millió dolláros partijain. Ezeknek az időknek azonban vége.
Az érintettek minden vádat tagadnak, a befektetési alap pedig közölte: mindenben együttműködnek a hatóságokkal a vizsgálat sikere érdekében. De ha mindez nem győzi meg az amerikaiakat, az ügy még komolyabb feszültséget is okozhat a két ország között.