A szóvivő elmondta, hogy Szkopje az Európai Unió segítségét kérte a huszonegy halálos áldozatot követelő ítéletidő miatt az unió polgári védelmi mechanizmusát aktiválva.
Az uniós szakértők felmérik a károkat, megoldási forgatókönyvet készítenek és ajánlásokat tesznek a nemzeti hatóságok, valamint a helyi polgári védelmi szervek számára.
Az unió humanitárius szakemberei már a helyszínen vannak - tette hozzá a szóvivő.
Hrisztosz Sztilianidesz, az EB humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős tagja hangsúlyozta, hogy Macedónia bajban van, az unió segítségére van szüksége, amelyhez a lehető leggyorsabban hozzá kell jutnia.
Az uniós polgári védelmi mechanizmus a katasztrófahelyzetek kezelését hivatott támogatni. A 28 tagállam polgári védelmi hatóságai tudnak segíteni egymásnak, emellett az együttműködésben a nem uniós tagállam Izland, Montenegró, Norvégia, Szerbia és Macedónia is részt vesz.
Megalapítása, 2001 óta 180 segítségkérés érkezett az uniós polgári védelmi mechanizmushoz.
Macedóniára erős széllökésekkel, áradásokkal és földcsuszamlásokkal járó vihar csapott le szombaton és vasárnap. A rendőrség tájékoztatása szerint legalább huszonegy ember meghalt, többtucatnyian megsérültek, közülük huszonketten kórházi ellátásra szorultak.
A nagy mennyiségű csapadék miatt a fővárosban autók kerültek víz alá, a Szkopjét elkerülő körút súlyosan megrongálódott. Több száz épület rongálódott meg, fákat csavart ki a szél, több helyen szünetelt az áramszolgáltatás, és mintegy ezer embert kellett evakuálni.
A kormány vasárnap két hétre szükségállapotot hirdetett ki a fővárosra és az érintett területekre. A hatóságok szerint közel 5000 embernek van szüksége sürgősen élelemre és ivóvízre. Az érintett területeken menedékhelyeket is felállítanak.