Informális találkozón gyűltek össze az unió tagországainak hadügyminiszterei szeptember 27-én, szerdán Pozsonyban. A találkozón – amelyen Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is jelen volt – egyebek mellett az EU globális kül- és védelempolitikai stratégiája, valamint a kiberbiztonság témáját tűzték napirendre.
Jens Stoltenberg a találkozón azt mondta: a transzatlanti szövetség és az EU közti együttműködés ma szorosabb, mint bármikor korábban, és egyformán fontos mindkét fél számára.
Federica Mogherini, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője a találkozó kezdetén leszögezte, hogy
az európai védelem megerősítését célzó munka nem jelent egyet az európai hadsereg létrehozásával, éppen ellenkezőleg,
az uniós tagországok közti együttműködés erősítésére és hatékonyabbá tételére szolgál, beleértve a NATO-val folytatott együttműködést.
Az uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő azt mondta, hogy az EU-tagállamok többsége nem gondolkodik európai hadsereg létrehozásában, hanem az unió már most meglévő eszközeinek jobb kihasználását tartja szem előtt.
A munka „nem az európai hadseregről szól. Meglévő eszközeink kihasználásáról szól, hogy a védelem terén megerősítsük európai képességeinket.
Ez az, amit az európai polgárok várnak tőlünk” – fogalmazott Mogherini, akinek a nyilatkozatát a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség idézte.
Michael Fallon brit védelmi miniszter ismét egyértelművé tette Pozsonyban, hogy Nagy-Britannia ellenezni fog minden EU-hadsereg vagy uniós NATO-főhadiszállás létrehozására irányuló kezdeményezést, amely aláásná a NATO-t. Az elképzelés Fallon szerint sem élvez többségi támogatottságot az EU-n belül.
„Egyetértünk azzal, hogy
Európának több erőfeszítést kell tennie, mert terrorizmussal és migrációval szembesül, de rossz döntés lenne egyszerűen megkettőzni és aláásni a NATO-t”
– fogalmazott Fallon, és hozzátette, hogy Nagy-Britannia az unióból várható kilépése után is NATO-tagországként hozzá fog járulni az európai védelem megerősítéséhez.
A találkozó előtt Ursula von der Leyen német és Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter is azt mondta, hogy
nem létezik közös európai hadsereg létrehozására irányuló terv, legalábbis olyan elképzelés, hogy egyforma egyenruhát viselő európai katonák legyenek
a kontinensen.