A szlovén kormány nemrég bejelentette, hogy a már meglévő dobovai, sentilji, lendvai és vrhnikai befogadóközpontok mellett (amelyek nagy részét már lebontották a balkáni útvonal márciusi lezárása után)
két új regisztrációs központot is létesítenek
a horvát határ menti Bela Krajina és Ilirska Bistrica területén.
A tervek szerint a migránsok legfeljebb 72 órát tartózkodhatnak majd ezekben a táborokban, miután vagy menekültközpontokba szállítják őket az ország belsejébe, vagy ha nem kérnek menekültstátuszt, amelyek elbírálását felgyorsítják, akkor visszatoloncolják őket abba az államba, ahonnét jöttek.
Bostjan Sefic, a szlovén belügyminisztérium államtitkára nyomatékosította, hogy
az említett központok ideiglenesek lesznek,
és a rendőrség állandó felügyelete alatt állnak majd, ezért nem kell attól tartani, hogy "ellenőrizetlen helyzet áll elő, vagy a migránsok tovább tartózkodnak ott a menedékkérelmeik hosszú elbírálása miatt".
Ennek ellenére a Bela Krajina régióban fekvő Crnomelj városában szerdán késő délután több százan vonultak az utcára. A demonstrálók transzparenseket is vittek magukkal, egyiken az állt:
Orbán gyere!
A tüntetők elmondásuk szerint nem hisznek a kormánynak. Szerintük nem ideiglenes, hanem állandó központ létesül. A helyiek felháborodását tetézte, hogy a befogadóállomás építését egy kedvelt túrázó és rekreációs területre tervezik. A város lakói figyelmeztették a kormányt, ha nem változtat döntésén,
további tüntetéseket szerveznek, és eltorlaszolják az utakat is.
A Bela Krajina-i község Szlovénia egyik legfejletlenebb régiója, ahol magas a munkanélküliség.
A rendőrség hivatalos adatai szerint a kétmilliós Szlovéniában tavaly október óta félmillió közel-keleti menekültet vettek nyilvántartásba, akiknek csak egy töredéke kért menedékjogot az országban. Márciusban a nyugat-balkáni útvonalon található országok fokozatosan lezárták határaikat a migránsok előtt. Macedónia, Szerbia, Horvátország és Szlovénia is csak azokat engedi be, akik a jogszabályoknak megfelelően útlevéllel és vízummal rendelkeznek, vagy ott akarnak menedéket kérni.
Jelenleg 267 menedékkérő tartózkodik az országban,
43-an kaptak menekültstátuszt, továbbá 83 áttelepített közel-keleti bevándorló is érkezett Szlovéniába. Ljubljana az unió áttelepítési programja értelmében még márciusban döntött arról, hogy 587 migránst önként átvesz Olaszországtól és Görögországtól, a szükséges menekültügyi eljárás lefolytatására.