Péntek éjjel hatalmas lángokkal égett egy éjszakai klub Oaklandban. A kiérkező tűzoltók órákon át küzdöttek azért, hogy megfékezzék a lángokat, ugyanis a raktárépületben nem működött automata tűzoltóberendezés. Odabent éppen elektronikus zenei partit tartottak lemezlovasok fellépésével, és több kis zenei stúdió, kiadó is működött a kétszintes épületben, ahol a tűz elharapódzásakor körülbelül százan tartózkodhattak.
Tele voltak bútorokkal, próbababákkal, miegymással a helyiségek, olyan volt az egész, mint egy labirintus – mondta a BBC-nek az oaklandi tűzoltóparancsnok, Teresa Deloche-Reed. Az egyik amerikai hírcsatorna pedig úgy tudja, hogy sok engedély nélküli dolgot tároltak az épületben, dobozokat, szemetet, limlomokat is.
A második emelet igazi halálcsapdává vált, mert csak raklapokból kirakott lépcső vezetett fel,
amely a tűzben hamar használhatatlanná vált. Kilenc halálos áldozatot találtak eddig, többségüket a második emeleten – tette hozzá a tűzoltóparancsnok. A tűz keletkezésének okát egyelőre nem sikerült megállapítani.
Egy szabadúszó újságíró megosztott egy képet arról, mi volt a jellemző a raktárépületen belüli állapotokra:
Az épület átkutatását nehezíti, hogy az órákon át pusztító tűz a raktár szerkezetét balesetveszélyessé tette, így a mentőcsapat csak azután tud bemenni, hogy a falakat aládúcolták, ahol szükséges, és a beszakadt tetőszerkezetet nehéz elemeit eltávolították – írta a Mirror.
A rokonok, barátok egyébként a közösségi oldalakon keresték egymást fényképekkel, és elérhető egy google-nyilvántartás is azokról, akik jelen lehettek az éjszakai partin.
Vasárnap estére a hatóságok már
összesen 30 holttestről tájékoztatták a sajtót,
de az épület átkutatása még nem ért véget. Az áldozatok többsége 20–30 éves volt.
A helyi tudósítások alapján nagyon valószínű, hogy a raktárépületnek nem volt használati engedélye, és a benn működő klubnak, stúdióknak és kiadóknak sem volt engedélye az épület használatára. –
Érkeztek panaszok engedély nélküli szerkezetekről, és hogy laknak emberek az épületben, noha lakhatási engedély nincs rá
– vallotta be Darin Ranelletti, a városi építési vezető. Az azonban nem volt világos, hogy egy zenei stúdió működéséhez kellett-e volna különleges engedély.
Annyi viszont biztos, hogy az USA-ban ez volt a leghalálosabb tűzeset nightklubban 2003 óta, amikor egy rockkoncert pirotechnikája felgyújtott egy Rode Island-i stadiont, és száz ember meghalt.