Gyanúsított lett Iliescu a bányászjárás ügyében

Horizontal
Ion Iliescu (C), former Romanian President leaves the court after he was interrogated by prosecutors in Bucharest on October 21, 2015. A Romanian court has launched a probe into former president Ion Iliescu for alleged crimes against humanity over the violent suppression of protests in 1990, months after the fall of the Communist regime, prosecutors said Wednesday. AFP PHOTO / GRIGORE POPESCU / AFP PHOTO / GRIGORE POPESCU
Vágólapra másolva!
Kihallgatta a román katonai ügyészség hétfőn Ion Iliescu volt román elnököt, akit emberiesség elleni bűncselekménnyel gyanúsítanak az 1990-es úgynevezett bányászjárás ügyében.
Vágólapra másolva!

Iliescut elsősorban azért hívták be, hogy közöljék vele, hivatalosan is gyanúsítottá vált az ügyben. A román média szerint ezzel a végéhez közeledik az ügyészségi vizsgálat, és nemsokára a vádemelés is megtörténik.

A volt elnök hétfőn a vádhatóság épülete előtt szűkszavú volt, csak annyit mondott az újságíróknak, hogy

nem tekinti magát felelősnek az akkor történtekért.

A politikus ügyvédje közölte, Iliescu nem adott nyilatkozatot az ügyészeknek, és "jól viselte", amikor közölték vele a gyanút.

Ion Iliescu Forrás: AFP/Grigore Popescu

A román katonai ügyészség az elmúlt napokban sorra hívta be az ügy többi gyanúsítottját, többek között Gelu Voican Voiculescu volt miniszterelnök-helyettest és Miron Cozma volt bányászvezért.

Az ügyészség azzal gyanúsítja Iliescut és társait, hogy 1990 júniusában állami karhatalmi szervek segítségével

erőszakosan feloszlatták a bukaresti Egyetem téren az akkori hatalom ellen tüntető polgári lakosságot, majd Bukarestbe szállították a Zsil-völgyi bányászokat.

Ez utóbbiak betörtek az ellenzéki pártok székházaiba, az utcán pedig brutálisan bántalmaztak számos polgári lakost, akikről feltételezték, hogy az ellenzéki pártok szimpatizánsai. Az akkori véres események nyomán négyen vesztették életüket, és mintegy 1300-an megsérültek.

A katonai ügyészség december végén jelentette be, hogy bűnvádi eljárást indított az említett személyek ellen.

Még mindig keresik a felelősöket

Románia máig nem derítette ki, hogy kit terhel felelősség az akkori erőszakos cselekményekért, legutóbb 2015-ben indították újra a vizsgálatot, miután a strasbourgi emberjogi bíróság 2014-ben elítélte Romániát, és az atrocitások kivizsgálására, valamint az áldozatok számára kártérítés fizetésére kötelezte a román államot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!