"Nem értek egyet azzal, amit Donald Tusk az Egyesült Államokról ír az európai vezetőknek címzett levelében" - mondta varsói sajtóértekezletén Szydlo. Hozzátette: Tusk keddi levele, mely
az Európai Uniót érő legfőbb fenyegetések sorában a Donald Trump vezette új amerikai kormány "aggasztó nyilatkozatait" is említi,
arra vall, hogy az Európai Tanács elnöke "semmilyen változást sem akar az EU-ban", "bebetonozná azt a politikai és gazdasági viszonyrendszert, mely az EU komoly válságához vezetett".
Tusk az EU-tagállamok vezetőinek küldött keddi levelében a pénteki nem hivatalos máltai EU-csúcstalálkozó napirendjét, az erre vonatkozó álláspontját foglalta össze.
"Tusk annak a politikai elitnek a képviselője, amely az EU válságait okozta" - értékelte a lengyel kormányfő, aki azt is kifogásolta, hogy az amerikai kormányt bíráló levélben egyetlen szó sem esik arról, ami az EU-ban történik, sem arról, hogy Nagy-Britannia távozik az unióból, s hogy reformokra van szükség ahhoz, hogy az EU fejlődjön.
A Tusk nyilatkozatát szintén kommentáló Waszczykowski "szükségtelennek és feleslegesnek" minősítette az új washingtoni politikára vonatkozó mondatokat.
"Nem az európai politikusokra tartozik az egyesült államokbeli demokrácia állapotának értékelése" -
mondta, rámutatva: Trump törvényes és demokratikus úton került hatalomra, joga van arra, hogy megvalósítsa választási programját.
"Amennyiben kétségünk támad Trump elnök magatartásáról, ezt az amerikai diplomáciával közvetlen párbeszédben kell tisztázni" - mondta a miniszter, hozzátéve: "az ilyen figyelmeztetések, a demokratikus értékekre való hivatkozás nem helyénvaló", "nem történt ott semmi, ami okot adna az ilyen értékelésekre".
"Néhány hónappal ezelőtt mi sem kívántuk, hogy a lengyel demokráciát a lengyel állampolgárokon kívül bárki is értékelje" - emlékeztetett Waszczykowski, vélhetően a Lengyelországgal szemben tavaly elindított uniós jogállamisági mechanizmusra utalva.