Mevlüt Cavusoglu Törökország külügyminisztere egy rotterdami rendezvényen vett volna részt, ahol a törökországi alkotmánymódosító népszavazás lesz a téma.
Ahmed Aboutaleb rotterdami polgármester korábban megtagadta annak a lehetőségét, hogy a külgyminiszter felszólaljon a Recep Tayyip Erdogan államfő jogköreit jelentősen kibővítő, az elnöki rendszer bevezetéséről szóló kampányrendezvényen.
Ennek ellenére a politikus el akart menni a Rotterdamba és kemény politikai és gazdasági szankciókkal fenyegetőzött, ha Hollandia ezt megakadályozza.
A holland kormány közölte, hogy a közrendre és biztonsági okok miatt vonták vissza a gép leszállási engedélyét. A fenyegetésről pedig azt közölte, hogy az teljes mértékben ellehetetlenítette az észszerű megoldások lehetőségét.
A külügyminiszter korábban azzal is fenyegetőzött, hogy ha az Európai Unió nem törli el a török állampolgárokkal szemben a vízumkényszert, akkor
az EU-val kötött migrációs megállapodás is veszélybe kerül.
Az Európai Unió arra hivatkozva nem adja meg a törököknek a vízummentes beutazás lehetőségét, hogy Törökország nem teljesített és nem is hajlandó teljesíteni minden szükséges feltételt.
Johannes Hahn, a bővítési tárgyalásokért felelős uniós biztos azt mondta, hogy leállnak azok a programok, amelyek nem hozták meg a kívánt eredményt. A 2014 és 2020 közötti uniós előcsatlakozási támogatásból Törökország a 4,45 milliárd eurónyi összegből 167,3 milliót folyósítottak. A jövőben ezek a kiadásokat csökkenteni fogják.
Az EU több politikusa is az aggodalmát fejezte ki Törökország demokratikus és jogállami berendezkedése miatt, főleg a tavaly nyári puccskísérletet követő megtorlások tekintetében.
Törökország jelenleg nem közeledik Európához, hanem távolodik tőle"
– mondta az uniós biztos.