Idén nyáron lesz két éve annak, hogy a tunéziai Szúszában egy magánstrandra betört az Iszlám Állam egyik terroristája, és megölt harmincnyolc embert. Az áldozatok közül harmincan brit állampolgárok voltak, hozzátartozóik a bíróságon támadták meg az utazási irodát, amely szerintük nem vette figyelembe a brit külügy felhívását az ország veszélyeiről – írja az Independent.
A terrortámadás óta a brit turisták körülbelül 90 százaléka távol maradt Tunéziától. A tunéziai kormány több óvintézkedést is bevezetett – többek között a brit kormány tanácsára – azért is, hogy a brit külügy vegye le az utazásra nem ajánlott országok listájáról. Ezt azonban az Egyesült Királyság elutasította.
Észak-Afrika az utóbbi időben már a magyaroknak sem az első számú turistacélpontjuk a geopolitikai helyzet miatt”
– mondta Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) szóvivője az Origónak.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium februári összeállításában két kategóriában osztja fel a veszélyesnek tartott országokat: a beutazásra nem javasolt, illetve a fokozott biztonsági kockázatot jelentő országok kategóriájára. A teljes listát itt lehet megnézni.
Tunézia a fokozott biztonsági kockázatot rejtő országok közé tartozik. A minisztérium arra figyelmeztett, hogy ha magyar állampolgárok az észak-afrikai országba akarnának utazni, akkor
különös körültekintéssel készüljenek fel, fokozottan legyenek elővigyázatosak, vagy ha van rá lehetőség, akkor inkább halasszák későbbre a tervezett utazásukat.
A MUISZ alelnöke elmondta, hogy több utazási irodai szervezet tartott már az utóbbi időben konferenciát Tunéziában, mint az ECTAA, amely az EU 27 tagállama utazási irodai szövetségeinek ernyőszervezete, vagy a magyarországi MUISZ is.
A cél az volt, hogy az érdeklődést újra a térségre irányítsák.
Molnár azt is elmondta, annak ellenére, hogy az elmúlt évben a közkedvelt észak-afrikai országok iránti érdeklődés csökkent, ez nem azt jelenti, hogy a magyarok nem utaznának. Molnár szerint az új közkedvelt úti célok közé a keleti egzotikus országok tartoznak, a pihenni vágyók biztonságérzetét pedig továbbra is erősíti, ha külföldi utazásukat az irodák szervezik meg.
Tunézia az európaiak által közkedvelt turistacélpont volt az ezredforduló környékén is, amkor Egyiptomban, Kenyában és más környező országokban jelentős volt a terrorfenyegetettség. Az első súlyos támadás 2002-ben történt, amikor egy teherautóban bombát robbantottak a Tunézia mellett fekvő Djerba szigeten található zsinagóga előtt.
A támadásban huszonegy turista halt meg, a legtöbb német állampolgárságú volt, a terrorakciót az al-Kaida vállalta magára.
2010-ig más súlyos esemény nem rázta meg az országot, amíg egy fiatal férfi fel nem gyújtotta magát a kormányhivatal előtt, így tiltakozva a megaláztatásokkal szemben. Az öngyilkosság nagyobb tüntetéssorozatot indított el, az utcai megmozdulások hatására az akkori tunéziai elnök elhagyta az országot.
Később a demonstrációk az arab tavasz megmozdulásainak a részévé váltak.
2015-ben egy újabb terrortámadás történt az országban, amit már az Iszlám Állam vállalt magára. A tuniszi Bardo Nemzeti Múzeumban fegyveresek
huszonkét embert öltek meg, közülük húsz külföldi turista volt.
Nem sokkal később az Egyesült Királyság legnagyobb utazásszervező cége a First Choice egy nyilatkozatot adott ki, miszerint: „Tunézia továbbra is kedvelt célpontja a társaságunknak, és az ügyfeleink a megszokott módon tölthetik el a szabadságukat.”
A cég később már lemondta a tervezett utazásait elővigyázatossági okokra hivatkozva.
2015 nyarán a Szúsza városában található Imperial Marhaba magánstrandjára tört be egy magányos ISIS-terrorista, és tüzet nyitott a vendégekre. Az áldozatok többsége német és brit turista volt. Szemtanúk arról számoltak be, hogy a férfi nevetett, miközben lövöldözött.
Kiválasztotta, hogy kit lő le. Volt, akire rászólt, hogy tűnjön onnan. Kimondottan a turistákra vadászott, britekre, franciákra”
– mondta egy szemtanú a News.com-nak.
A terrortámadásokat követően az Egyesült Királyság látogatásra nem ajánlott országnak nyilvánította Tunéziát:
Nagy valószínűséggel lehet még számítani további külföldiek elleni támadásokra”
– közölte a brit külügyminisztérium.
Ezt követően megnyitottak egy légifolyosót, amin keresztül minden brit állampolgár a lehető leghamarabban hagyhatta el Tunéziát.
Nicholas Loraine-Smith bíró tárgyalta a pereskedő brit hozzátartozóinak a keresetét, amely a TUI utazási iroda ellen szólt, miszerint a céget vonják felelősségre a Tunéziában történt gyilkosságok miatt.
A bíró kimondta, hogy sem az utazási iroda, sem a hotel nem vonható felelősségre a terrorakció miatt.
Ugyanakkor hozzátette, hogy a beszámolók szerint a tunéziai rendőrségről a legjobb esetben is csak annyit lehetne elmondani, hogy
kaotikusan járt el, de a legrosszabb esetben a rendőrség egész egyszerűen gyáva volt,
amikor az Iszlám Állam egyik terroristája végezni tudott harmincnyolc emberrel – idézi a Metro.
A bíró azt is mondta, hogy a tragédiát abban az esetben el lehetett volna kerülni, ha a brit turisták figyelembe vették volna az Egyesült Királyság hivatalainak a figyelmeztetését. Ezzel utalt a Bardo Múzeumnál történt esetre, amely után Nagy-Britannia egyértelműen nem ajánlott kategóriába sorolta Tunéziát.
A bíró szerint csak abban az esetben lehetetne megállapítani a felelősséget, ha a halottak között lett volna olyan, aki a fiatalkora, az egészségügyi állapota, vagy kényszer hatása miatt vált volna áldozattá.