Oroszország álhírek terjesztésével próbálta meg befolyásolni a márciusi hollandiai választásokat - mutatott rá kedden közzétett éves jelentésében a holland hírszerző szolgálat (AIVD). A jelentésben többek között az olvasható, Oroszország azon igyekszik, hogy visszanyerje nagyhatalmi státusát,
közben pedig attól sem riad vissza, hogy hidegháborús módszereket alkalmazzon.
A dokumentum megjegyzi, hogy a Kreml "a nyugati társadalmak szabadságát és nyitottságát" használja fel a céljai eléréséhez. A helyi sajtó által ismertetett jelentés szerint Oroszország Hollandiában is dezinformációs és propagandakampányt folytat, számos olyan oldalt működtet, amellyel irányítani próbálja a közbeszédet a közösségi médiában. Az orosz szervek emellett klasszikus kémkedési módszereket is használnak az országban.
Rob Bertholee, a belügyminisztérium felügyelete alá tartozó AIVD igazgatója arról számolt be,
hogy Moszkvának ennek ellenére nem sikerült érdemben beavatkoznia a választási folyamatba.
"Úgy látom, megpróbálták rossz irányba befolyásolni a választókat azáltal, hogy hamis vagy részben hamis híreket terjesztettek" - mondta Bertholee. Az értékelés szerint az orosz fenyegetés erősebb Hollandiában és Európában, mint egy évvel korábban.
Oroszország rendkívül aktívan kémkedik, és nem csak a választások idején.
A holland hatóságok éppen erre hivatkozva a választásokat megelőzően úgy döntöttek, hogy az orosz aktivitás miatt kézzel számolják meg a szavazatokat.
A választásokon egyébként a jobboldali liberális kormánypárt győzött: Mark Rutte holland miniszterelnök Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) pártja a szavazatok 21 százalékát szerezte meg. Második helyen Geert Wilders bevándorlásellenes Szabadságpártját (PVV) futott be 13 százalékkal.