A szakértők elemzései szerint Észak-Korea
Scud típusú, rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki, amely 450 kilométert megtéve a Japán-tengerbe csapódott,
Japán kizárólagos gazdasági övezetének számító térségbe.
Abe Sindzó japán kormányfő közelebbről meg nem határozott válaszlépéseket jelentett be az Egyesült Államokkal együttműködve Észak-Korea ismételt provokációi ellen.
Észak-Korea ügye elsődleges fontosságú a nemzetközi közösség számára, ahogy arról a nemrég lezajlott G7-csúcstalálkozón megállapodtunk
- mondta, a szicíliai Taorminában a világ legfejlettebb ipari államainak részvételével tartott múlt heti tanácskozásra utalva.
A phenjani rezsim szinte egyetlen támogatójának számító Kína ismételten azt mondta, az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatai "világos szabályokat" határoznak meg Észak-Korea rakétaprogramjával összefüggésben, és ennek tükrében KÍna óva intette a hadikommunista állam vezetését a határozatok megszegésétől.
A május elején hivatalba lépett szöuli új, liberális kabinet közleményében úgy fogalmazott, hogy
Észak-Korea újabb rakétatesztje szétoszlatja a békéhez fűzött reményeket.
Mun Dzse In, Dél-Korea új elnöke az ismételt rakétaindításról értesülve rögtön összehívta az ország nemzetbiztonsági tanácsát.
A szöuli vezérkar szóvivője szerint Észak-Korea a nemzetközi nyomás dacára végrehajtott rakétakísérleteivel déli szomszédjának vezetésére akar nyomást gyakorolni. Hozzátette: vizsgálják annak a lehetőségét, hogy Észak-Korea nem egy, hanem több rakétát indított hétfőn hajnalban.
Észak-Korea legutóbb egy hete hajtott végre - általa sikeresnek mondott - kísérletet közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával.