Orvlövészek lövik a civileket a venezuelai elnök szerint

Vágólapra másolva!
A venezuelai elnök azzal vádolta meg április eleje óta tüntető ellenzékét, hogy orvlövészeket vet be a civil lakosság ellen a demonstrációkon. Egyes jelentések szerint már negyvennégyen haltak meg. 
Vágólapra másolva!

A MUD ellenzéki szövetségesei gyilkolnak az elnök szerint

A Globovision televízió idézte csütörtökön Nicolás Maduro elnököt, aki az elmúlt néhány nap haláleseteiért az ellenzéket tette felelőssé. Azt mondta, hogy a szerdán meggyilkolt fiatal férfit, Anderson Duartét a Demokratikus Egység Kerekasztala, a MUD nevű ellenzéki szövetség orvlövészei ölték meg.

Az államfő szerint az ország több térségében tevékenykednek az ellenzék orvlövészei, hogy "gyilkolják a lakosságot".

Közel ezren megsebesültek, 44-en meghaltak

A szociális konfliktusokkal foglalkozó civil szervezet, az OVCS arról számolt be, hogy május 9-ig 44 ember halt meg az erőszakba torkolló ellenzéki tüntetéseken, a sebesültek száma pedig az ezerhez közelít. A szervezet összesítése szerint április eleje óta 945 ellenzéki tiltakozás volt országszerte.

Hazaárulással vádoltak meg több katonát

Hírügynökségi jelentések szerint Venezuelában őrizetbe vették egy, a határ térségében állomásozó katonai alakulat 65 tisztjét, ami arra utal, hogy megosztottság jelentkezett a Madurót támogató fegyveres erők körében.

A letartóztatottakat védő ügyvéd, Alonso Medina azt mondta, hogy egyeseket közülük hazaárulással és lázongások szításával vádolták meg, míg a többieket még nem állították bíróság elé.Henrique Capriles ellenzéki vezető már a múlt héten arról számolt be, hogy őrizetbe vettek több tucat katonatisztet, akik hangot adtak elégedetlenségüknek a caracasi vezetés döntései miatt.

Capriles szerint a hadsereg teljesen megosztott.

Lojális hadsereg nélkül bajban lesz a kormány

Hírügynökségek felhívják a figyelmet arra, hogy a Maduro-kormány stabilitása szempontjából kulcsfontosságú a hatvanezer fős hadsereg lojalitása.

A katonaságot az államfő az elmúlt években különféle előnyökkel és juttatásokkal halmozta el, miközben az országban három számjegyű az infláció, a boltok és a gyógyszertárak pedig konganak az ürességtől.

Julio Borges, az ellenzéki többségű parlament elnöke csütörtökön Limában járt, és ott azzal a kéréssel fordult a latin-amerikai országokhoz, hogy közösen gyakoroljanak nyomást a caracasi kormányra, hogy kizárólag a demokrácia és a nép érdekeit szolgálja. Arra hívta fel a figyelmet, hogy

a venezuelai humanitárius válság és a tüntetések hatásai már túlnyúltak a határokon, menekülthullám árasztotta el a térséget.

Venezuelában sosem volt ekkora válság

Venezuelát története eddigi legnagyobb társadalmi, politikai és gazdasági válsága sújtja.

Ez az ország rendelkezik a világ legnagyobb kőolajkészletével, viszont gyakorlatilag semmilyen más exportcikke nincs, és az olaj árának zuhanása miatt a gazdaság gyakorlatilag összeomlott és az infláció elszabadult.

Április eleje óta tüntet ez ellenzék előrehozott elnökválasztást követelve. Nicolás Maduro a minap bejelentette, hogy a válság rendezése érdekében alkotmányozó nemzetgyűlést hív össze, amely módosítaná az alaptörvényt. Az 500 fősre tervezett gyűlés tagjainak nagy része feltehetően az elnök hívei közül kerül majd ki. A MUD határozottan elutasította a tervet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!