Az Európai Unió drogügynöksége (EMCDDA) értékelése szerint tavaly csaknem 8441 ember halt meg drogtúladagolásban. Megállapításuk szerint az Európai Uniós tagállamokon kívül még Norvégiában és Törökországban számottevő a túlzott drogfogyasztás általi halál. Összességében pedig Nagy-Britanniában és Németországban regisztrálták a legtöbb túladagolás miatti halált. A halálos esetek 81 százalékában opioidokat mutattak ki, és az áldozatok háromnegyede férfi volt.
A halálesetek túlnyomó részét a heroin számlájára lehet írni, ugyanis az elmúlt években jelentős tisztuláson esett át az anyag és az ára pedig erősen lecsökkent.
2015-ben 29 ezer ember használta az egyik legkeményebb, gyilkos drogot.
Bár a heroin és az opioidok használata ritkább, mint más szer alkalmazása, még mindig az egyik legnagyobb veszélyt jelentik, főleg hogy ezekhez köthetők az intravénás beadagolási módszerek. Az intravénás beadás pedig más veszélyeket is hordoz magában.
A tű használatával könnyen terjed a HIV fertőzés is.
Ugyan 2016-ban "mindössze" 1233 új HIV-fertőzést jelentettek Európában, ami két évtizede a legjobb adat, ez még mindig hatalmas közegészségügyi problémát jelent.
AZ EMCDDA kiemelte, hogy egyre több új szer kerül a piacra, melynek behozatala lassabb, mint korábban volt, de az interneten keresztül legalább 620 különböző anyag került el a fogyasztókhoz.
Az új szerek jelentős része Kínából érkezik.
Magyarországon a korábbi évekhez hasonlóan a kannabisz a leggyakoribb kábítószer. A marihuánát leginkább a 18-34 évesek fogyasztják. A drogügynökség jelentése szerint a fű fogyasztása az elmúlt években csökkenőben van,
de az ecstasy, a kokain és az amfetaminok használata 2007-óta folyamatosan erősödik.