Az Egyesült Államok által diktátornak bélyegzett venezuelai vezető szerint azért van szükség a halasztásra, hogy az alakuló ülést "rendben, békében és nyugalomban" lehessen megszervezni. Beszámolt arról is, hogy 35 képviselő még nem kapta meg akkreditációját. Az ellenzék tiltakozást hirdetett a gyűlés ülésének idejére.
Az alkotmányozó gyűlésnek az elnök szinte korlátlan hatalmat szán az ország alkotmányának újraszövegezéséhez. A testület tagjait vasárnap választották meg, de az ellenzék bojkottálta a voksolást, mert szerintük Maduro egyetlen célja az, hogy bebetonozza saját hatalmát és elkerülje, hogy jövőre elnökválasztást kelljen tartani, melyen nagy valószínűséggel megbukna, mert egy felmérés szerint a venezuelaiak 80 százaléka azt szeretné, hogy távozzon az ország éléről.
A vasárnapi voksoláson a hivatalos adatok szerint több mint 8 millióan vettek részt, de ez az ellenzék szerint elképzelhetetlen, szerintük 2-3 millió voksnál biztosan nem adtak le többet. A szavazás lebonyolításához szükséges szoftver szállítója szerdán azt jelentette be, hogy
legalább egymillió fős eltérés van a kormány adatai és a valóság között.
Maduro erre is reagált az alkotmányozó gyűlés tagjai előtt mondott beszédében. Az elnök szerint a Smartmatic vezetője része annak
az amerikai összeesküvésnek, melynek célja a választás hitelességének megkérdőjelezése.
Maduro szerint a Smartmatic engedett az amerikai nyomásnak, s ezért vonta kétségbe a kormány adatait.
A világ legnagyobb olajkészleteivel rendelkező ország több mint két éve súlyos gazdasági, politikai és társadalmi válsággal küzd, mára gyakorlatilag a polgárháború szélére sodródott. A gazdasági problémák forrása, hogy az országnak a kőolajon kívül szinte semmilyen exportcikke nincs, ezért az olaj világpiaci árának esése miatt Venezuela gazdasága zuhanórepülésbe kezdett, és elszabadult az infláció. Sok helyen leállt a termelés, és a boltok polcai kiürültek.
Maduro az ellenzéket és az Egyesült Államok vezette külföldi összeesküvést hibáztatja országa gazdasági problémáiért.
A politikai válság pedig abból ered, hogy Maduro és pártja, valamint az általuk irányított államapparátus minden eszközzel igyekszik megakadályozni az ellenzéket a kormányváltásban. Az ellenzék 2015-ben elsöprő győzelmet aratott ugyan a parlamenti választásokon, és a venezuelaiak döntő többsége Maduro távozását akarja, de az elnök híveiből álló legfelsőbb bíróság fokozatosan megkurtította a törvényhozás jogköreit, s egy alkalommal még a parlament feladatainak átvételére is kísérletet tett. Az ellenzék az alkotmány adta lehetőségekkel élve aláírásgyűjtést is kezdeményezett, hogy Maduro leváltását népszavazás útján érjék el, de ezt hol a választási bizottság, hol bíróságok akadályozták meg.
A dél-amerikai országban április óta folyamatosak a tiltakozások, az összecsapásokban már több mint 120 ember halt meg.