A németországi választási izgalmak után október első felében Ausztriára figyel majd az európai közvélemény. Október 15-én előrehozott voksolást tartanak majd Ausztriában. A parlamenti megméretés előtt október 1-jén önkormányzati választás lesz Burgenlandban, ami egyfajta erőfelmérő lesz az országos voksolás előtt. Ahhoz, hogy pontosan értelmezni tudjuk, mi a jelentősége a legkeletibb osztrák tartományban tartandó választásnak, érdemes egy kicsit visszamenni az időben.
A Magyarországgal szomszédos osztrák tartományban legutóbb 2012 novemberében tartottak helyhatósági választásokat. Akkor az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) szerezte meg a legtöbb helyi képviselői mandátumot és polgármesteri posztot. Az SPÖ a szavazatok 46,2 százalékával diadalmaskodott. A második helyre az Osztrák Néppárt (ÖVP) futott be 42,1 százalékos eredménnyel. Harmadik az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) lett 4 százalékkal, míg a Zöldek 1,8 százalékot kaptak.
2012 után 2015 májusában tartományi választások voltak Burgenlandban.
A voksolás az SPÖ drámai visszaesését és az FPÖ megerősödését hozta.
A szociáldemokraták csupán 41 százalékot kaptak, így elveszítették a többségüket a helyi parlamentben, míg az FPÖ 15 százalékot kapott. Nagy meglepetésre az SPÖ nem az ÖVP-vel kötött koalíciót, hanem a radikális és bevándorlásellenes FPÖ-vel. Sokan akkor nem jósoltak hosszú időt a furcsa koalíciónak, de a mai napig nem bomlott föl ez az érdekes házasság.
Mint korábban említettük, október 15-én országos választást tartanak Ausztriában, mivel az idei nyár elején összeomlott a 2007 óta tartó nagykoalíciós kormányzás. A burgenlandi voksolás ennek árnyékában zajlik, és annak eredménye minden bizonnyal hatást gyakorol majd az országos kampány menetére a következő két hétben.
Burgenland alapvetően egy baloldali tartomány, legutóbb 1962-ben tudott az ÖVP önkormányzati választást nyerni.
Éppen ezért, ha az országos tendenciák érvényesülnek, és az ÖVP nyerne, az mindenképpen történelmi eredmény lenne.
Az utolsó tartományi szintű felmérést még 2017 áprilisában végezték Burgenlandban. Akkor a szavazatok 43 százalékát az SPÖ, 26 százalékát az ÖVP, míg 17,5 százalékát az FPÖ szerezte volna meg. Áprilisban azonban országosan az ÖVP csupán 20 százalék körül állt, míg mostanra 33-35 százalékra tornázta föl magát a Sebastian Kurz vezette alakulat. Vasárnap kiderül, hogy a keleti tartományban is népszerűbb lett-e a néppárt, vagy pedig a helyi erős szociáldemokrata hagyományok érvényesülnek.
Burgenlandban 171 településen választanak majd polgármestereket és képviselőket. A kampányt természetesen az október 15-választás árnyékolja be. Ennek ellenére a helyiek szerint egyáltalán nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni a végeredményből, mivel
itt a helyi teljesítményt értékelik majd a választók, és nem országos ügyekről döntenek.
A voksolás végeredményét valóban a 2012-es eredménnyel érdemes majd összehasonlítani.
Bárki is nyerjen majd vasárnap, az országos kampány utolsó két hete mindenképpen izgalmas lesz. Bár a Kurz vezette jobbközép alakulat nagy fölénnyel vezet, a második helyért, és a parlamenti bejutásért éles harc zajlik. Az SPÖ és az FPÖ küzd a dobogó második fokáért, míg a bejutásért a Zöldek, a zöldekből kiszakadt Peter Pilz listája és a liberális NEOS. Az igazi kérdés, hogy ki alakíthat majd kormányt. A legnagyobb esélye az ÖVP és az FPÖ összefogásának van, de Burgenland példája mutatja, hogy az SPÖ-FPÖ összefogást sem lehet kizárni.