Egy fehér doboz robbant fel London nyugati részén, a Parson's Green nevű megállónál. Az utasok hővel járó, robbanásszerű jelenségről számoltak be. A médiában megjelent egy fotó egy zacskóba csomagolt, égő és füstölgő fehér műanyag dobozról. Rendőrségi források megerősítették, hogy
terrortámadás gyanújával nyomoznak.
Azt egyelőre nem tudja megmondani a rendőrség, hogy egy egyedülálló merénylőről, vagy pedig egy szervezetről van-e szó. A támadásban a Sky News szerint gyerekek is megsérültek.
A The Independent információi szerint Theresa May brit miniszterelnök délután a terrorellenes Cobra-csoport tagjaival folytat egyeztetést a londoni terrortámadásról.
A beszámolók szerint néhányan égési sérüléseket szenvedtek az arcukon. A District metróvonalat részben lezárták, az állomást kiürítették.
A hivatalos közlések szerint az incidensben 22 ember sérült meg, egyikük sem súlyosan.
A hatóságok hajtóvadászatot indítottak a feltételezett elkövető ellen, és megpróbálnak minél több információit megtudni, hogy ki állhatott a merénylet mögött - írta a Skynews. A rendőrség egyelőre senkit sem vett őrizetbe. A hatóságok munkáját segítheti, hogy a bomba nem robbant föl teljesen.
Mark Rowley, a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának parancsnoka péntek délutáni sajtótájékoztatóján közölte:
18 embert szállítottak kórházba, többségüket égési sérülésekkel,
de egyikük állapota sem súlyos. Rowley szerint házi készítésű szerkezet lépett működésbe a metrókocsiban. A Scotland Yard terrorelhárító szolgálatának vezetője nem válaszolt érdemben arra a kérdésre, hogy őrizetbe vettek-e bárkit az incidenssel összefüggésben.
Brit sajtójelentések szerint a robbanást követően pánik tört ki a metróállomáson. Később fegyveres rendőrök érkeztek a helyszínre - derült ki a Telegraph cikkéből.
A metrón ültem, amikor hirtelen pánik tört ki, sokan sikoltoztak - számolt be a történtekről egy férfi. A Telegraph tudósítása szerint a férfi arról is beszélt, hogy egy nő közelről látta, amint a táska felrobban.
Sokan menekülés közben sérültek meg - olvasható a BBC tudósításában. Halálos áldozatokról sem a hivatalos bejelentések, sem a szemtanúk beszámolói sem szólnak.
A londoni tűzoltóság hat tűzoltóautót és ötven tűzoltót küldött a helyszínre.
A District metróvonalat a Parson's Green állomás és a vonal legnagyobb csomópontja, a több más metróvonalat és elágazást is kiszolgáló Earl's Court állomás között lezárták.
A District Line szolgálja ki a tenisztornáiról híres Wimbledon városrészt is. Az incidens Wimbledontól négymegállónyira, a belváros felé vezető vonalon történt a reggeli csúcsforgalomban.
A 400 kilométeres, tizenkét fővonalból és számtalan elágazásból álló londoni metróhálózat többi vonalán péntek délelőtt zavartalan volt a forgalom.
Boris Johnson brit külügyminiszter nyugalomra szólított fel mindenkit. Egyelőre nem kívánt belemenni semmilyen spekulációba a robbanást illetően. Természetesen amint pontos információk lesznek a történtekről, akkor arról tájékoztatják a közvéleményt - mondta a külügyminiszter a Sky Newsnak.
Sadiq Kahn, London főpolgármestere a terrortámadás után azt mondta, hogy
mélységesen elítéli ezeket a cselekményeket.
Nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni, és nem hagyjuk, hogy a hasonló esetek lerombolják a mi életmódunkat - tette hozzá.
A Sun által közölt fénykép szerint egyértelműnek tűnik, hogy valamilyen robbanószerkezet léphetett működésbe a vonaton a Parson's Green megállónál.
Az eset után hamar elkészült az első mém is. Ezen az látható, hogy Sadiq Kahn, London munkáspárti, muszlim polgármestere azt mondja, hogy a "nagyvárosok mindennapi életéhez hozzátartozik, hogy a tömegközlekedési eszközökön labdabombák robbannak".
A mém előzménye, hogy a városvezető a 2016. szeptember 22-i New York-i robbantások után azt mondta, hogy
a terrortámadások a nagyvárosok életének részei,
emiatt arra kéri a város polgárait, hogy figyeljenek a rájuk fenyegető veszélyre. Minden egyes nagyvárosának fel kell készülnie az efféle dolgokra, még akkor is, amikor az emberek a legkevésbé számítanak rá - tette hozzá.
Legutóbb 2005. július 7-én történt súlyos incidens a londoni metróban: akkor három öngyilkos merénylő három metrószerelvényt, negyedik társuk egy londoni városi buszt robbantott fel.
Abban a merényletsorozatban 52-en meghaltak,
a sérültek száma meghaladta a hétszázat. A 2005-ös merénylet után a teljes londoni metróhálózatot azonnal lezárták.
A pénteki incidens március vége óta az ötödik terrorcselekmény Nagy-Britanniában.
Március 22-én egy magányos támadó bérelt járművével nagy sebességgel a gyalogosok közé hajtott a londoni parlament mellett ívelő Westminster híd zsúfolt járdáján, ezután kiszállt, és megkéselte a parlament bejáratát őrző rendőrök egyikét, aki életét vesztette.
Ennek a merényletnek a meggyilkolt rendőrrel együtt öt halálos áldozata volt.
A parlament fegyveres őrsége a támadót agyonlőtte.
Májusban egy manchesteri popkoncert helyszínén öngyilkos merénylő pokolgépet robbantott,
22 embert, köztük hét gyermeket megölve.
Június elején három terrorista egy furgonnal a London híd járdájára hajtott fel, ahol gyalogosokat gázolt el, majd a közeli piac, a Borough Market környékén sok embert megkéselt.
Ebben a támadásban heten életüket vesztették, 48-an megsérültek.
A kiérkező fegyveres rendőri egység a három merénylőt az első bejelentéstől számított nyolc percen belül agyonlőtte.
Néhány nappal később egy angol férfi furgonjával az észak-londoni Finsbury Park mecsetjének tagjai közé hajtott.
A merényletben egy ember meghalt, kilenc sérültet kórházba vittek.
Nagy-Britanniában jelenleg a második legmagasabb szintű terrorkészültség van érvényben.